Giftstopp Norrort - Nej till avfallseldat kraftvärmeverk i Täby
- Namninsamling
- Uppdateringar 13
- Underskrifter 1 872
- Diskussion
- Statistik
- Behandling av personuppgifter
Quoted post
Kerstin |
#100 Re Grupptalan2014-05-18 09:11Vi har kontakt med jurister o kommer även att ha en dialog med Villaägarna, vi har en strategi och kommer att lägga ut mer information på Giftstopp när vi kommit längre i processen. Som du själv skriver kan vi inte lämna ut detaljerna här. Vi har även lyft frågan om bristande upphandling och beslutsunderlag. Även avtalen mellan EON och kommunen måste starkt ifrågasättas. Att kommunen och vi skattebetalare riskerar skadeståndskostnader mot EON om vi inte fullföljer får inte hindra oss att stoppa byggandet av anläggningen. Dessa eventuella kostnader är ingenting mot de risker och kostnader vi drabbas av om vi fullföljer. Framförallt är det skrämmande att det inte finns en total kostnads-, konsekvens och riskanalys för kommunen. Man talar om konkurrens som den viktigaste faktorn för avtalet med EON, men istället har vi fått ett monopol med tvångsanslutning för fastighetsägarna och för att få byggrätt i kommunen. Vi önskar istället valfrihet och varnar för inlåsningseffekter som hindrar att kan använda ny miljövänlig energi till våra fastigheter. Inom en 20 årsperiod har vi helt andra möjligheter att ta del av ny teknik. Hagbyverket byggs inte för oss Täbybor utan för att kunna exportera till andra regioner och även till bl a Europa som har brist på energi. Risken med försämrad hälsa och kostnader för detta högriskprojekt får vi Täbybor bära. Idag är det även brist på avfall och energibolaget dammsuger marknaden på detta avfall. Sverige har iinte ens krav på spårbarhet på detta avfall och idag importeras det från bl a Indonesien, Afrika och Italien. Dessa giftiga sopor eldas oberoende om man får anmärkningar vid de få sporadiska kontroller som sker. de kan nämligen inte sändas tillbaka. Vi måste nu vid valet aktivt välja de politiker som tar ansvar för vår miljö och hälsa samt förstår vikten av oberoende utredningar innan man startar denna typ av investeringsprojekt. Vi kan se fram betydande skattehöjningar om detta vansinne får fortgå. Kryssa de politiker i valet som har civilkurage och vågar ifrågasätta denna maktfullkomlighet. |
Svar
Insatt |
#132 Re: Re Grupptalan2014-05-23 14:17:12"Kerstin" - ditt inlägg är fullt av struntprat. De "jurister" du påstår dig ha talat med kan uppenbarligen inte vara särskilt duktiga. Pratet om "bristande upphandling" är skitsnack. Det är juridiskt sett inte fråga om en upphandling, utan om ett koncessionsavtal. Tror du inte att Fortum annars hade överklagat avtalet med Eon, om de kunnat? Likaså är påståendet "monopol med tvångsanslutning för fastighetsägarna" helt grundlöst. Det går inte lagligen att tvångsansluta fastigheter på det här sättet. Inte heller att neka bygglov för den som inte vill ansluta sig till fjärrvärmen, den frågan är avgjord i domstol. Pratet om "Total kostnadsanalys" är också fel. Det är Eon som tar kostnaderna och den ekonomiska risken för Hagbyverket, kommunen riskerar inte en krona för detta. Jag hoppas verkligen att du, "Kerstin", och de andra konspirationsteoretikerna på detta forum för fårskallar inleder er grupptalan, så att ni kan bli lurade på hundratusentals kronor i rättegångskostnader av någon skrupelfri brännvinsadvokat. Det förtjänar ni, som går ut och skrämmer folk med lögner och överdrifter utan att ta reda på hur saker och ting verkligen förhåller sig.
|
Elupproret i Skåne
Varför utvisa Mostafa???
Protest mot felaktiga nätverksavgifter!!
Rädda liv, hjälp ALS-sjuka att få använda nytt läkemedel.
Rädda Gröndalsskolan från rivning!
För Stefan Carlens som chef
Sollefteå Sjukhus ska vara kvar
Vi kräver att alla mejeri och köttprodukter bovaermärks!
Föräldraupproret för nikotinfria barn
Ta inte bort garantipensionen för pensionärer bosatta utomlands!
Skärp er SF bio. Bojkotta Spermageddon.
Rädda Vargen-Stoppa vargslakten!
Protest mot stängning av vårdcentralen
Finns det något du skulle vilja förändra?
Är man tyst får man inte till någon förändring. Skaparen av denna namninsamling stod för sin sak och agerade. Kommer du att göra detsamma? Bilda opinion genom att starta en namninsamling.
Starta en egen namninsamlingAndra namninsamlingar som kanske intresserar dig
Nej tack till skolplikt från tre års ålder!
9813 Skapad: 2024-06-15
Stoppa förslaget om obligatorisk förskola från tre års ålder - värna om valfriheten!
1403 Skapad: 2025-05-07
Dumpen Kräver lagändring för skydd av våra barn
83519 Skapad: 2022-02-13
Stoppa nedläggningen av Observatorielundens skola
273 Skapad: 2025-05-07
STOPPA ROPSTENSVANSINNET!
787 Skapad: 2025-04-22
Ingen ska jobba sig sjuk – skriv under för att stötta vårdpersonalen i Härnösand!
275 Skapad: 2025-05-08
Nej till den absurda nya utlänningslagen
29 Skapad: 2025-05-12
STOPPA GRUVAN I NUNASVAARA/STOP THE MINE IN NUNASVAARA
222 Skapad: 2025-03-19
Rädda liv, hjälp ALS-sjuka att få använda nytt läkemedel.
813 Skapad: 2025-05-07
God natt månen – ett öppet brev om att förlora sina barn
132 Skapad: 2025-05-05
Fritidsgård Kullavik! gamla kullavikskolan
380 Skapad: 2025-04-23
Storvreta Hundrastgård behövs!
84 Skapad: 2025-05-11
Låt Dido Shlaylat stanna!
1780 Skapad: 2025-04-24
Upprop mot Mjölby kommuns bygglovshantering!
393 Skapad: 2025-04-29
Arbetsvillkor för lärare i fritidshem
2233 Skapad: 2023-09-09
Nej tack till vindkraftsprojekt Ackesberg, Reftele med omnejd
343 Skapad: 2024-11-06
Säg NEJ till storskalig Vindkraftsindustri i Skultuna med omnejd
446 Skapad: 2025-05-03
Säker skolväg till Österskärsskolan
55 Skapad: 2025-04-11
Stoppa Millennium-kaoset i VGR!
649 Skapad: 2025-04-01
Stoppa utvisningen av İdris Mammadli – låt honom stanna i Sverige!
1737 Skapad: 2025-03-01