Bygg Läggesta skolan nu!

Bygget av Läggesta skola har redan försenats från 2025 till 2027 – och nu stoppas det helt – trots att Mariefreds skola är överbelagd så pass att undervisning sker i baracker och barn från Mariefred placeras i skolor i Åkers Styckebruk och Stallarholmen eftersom platser saknas i den egna orten.

Kommunstyrelsens ordförande Jacob Högfeldt (M) säger att bygget pausas på grund av minskande befolkningsprognoser. Men verkligheten i Mariefred är en annan: platserna är slut redan idag. Barn tvingas pendla till andra orter och växa upp i provisoriska skolmiljöer. Samtidigt har kommunen redan lagt ner runt 160 miljoner kronor på förberedelser. Att avbryta nu vore både ekonomiskt och socialt oansvarigt

Vi kräver att Strängnäs kommun fullföljer bygget av Läggesta skolan – för våra barns rätt till en trygg och likvärdig skolgång i Mariefred.

OBS skriv gärna antalet barn det gäller i fältet "kommentar" för just din underskrift då detta handlar om att visa hur många elever som behöver skolan 


Tamara Draganovic    Kontakta namninsamlingens skapare

Skriv på denna namninsamling

Genom att skriva på godkänner jag att Tamara Draganovic kan se all information jag lämnar i detta formulär.

Vi offentliggör inte din e-postadress på nätet.

Vi offentliggör inte din e-postadress på nätet.

Jag godkänner att informationen som jag anger på det här formuläret behandlas i följande syften:




Betald annonsering

Vi kommer att visa annons för den här namninsamlingen för 3000 människor.

Läs mer...