Vi undviker kärnkraftsel och produkter från kärnkraftsaktieägare
Kontakta namninsamlingens skapare
Vi undviker kärnkraftsel och produkter från kärnkraftsaktieägare -petitionen på finska
#1: Matti Adolfsen - adress för folkomröstning.
Jag vill påpeka att denna petition "Vi undviker kärnkraftsel och produkter från kärnkraftsaktieägare" finns på finska på sidan: www.adressit.com/ydinvoimaboikotti
Det är politikens sak att se till att det blir lönsamt.
Extrema tillfälliga havsnivåhöjningar på 2,5 m. kommer med 67% sannolikhet att ske inom 5 år, med 89% sannolikhet inom 10 år, baserade på en nivå med 100 års återkomsttid.
vh Birgitta Moller
Intressant nyhet att uran kanske kommer att brytas i Finland. Urangruvor kan nämligen komma att bli verklighet även hos oss i Jämtland! Profiten, även på kort sikt - uran är en ändlig resurs - är väl alldeles för frestande för folk med mer pengar än förstånd. - Håll emot! Skulle du vilja jobba i en urangruva?? Eller se dina barn göra det???
som öppnade för ny kärnkraft i Sverige.
Är nu ordförande för Folkkampanjen mot Kärnkraft-Kärnvapen.
Alternativen finns redan: se bl.a. Greenpeace senaste rapport.
Satsningar på energieffektivisering är lönsamt och ger arbete.
El från alternativa energikällor är billigare.
Satsa på miljövänlig energiproduktion och avveckla kärnkraften i alla länder!
Förbjud uranbrytning nu!
svensk version för folkomröstningspetition
http://www.skrivunder.com/folkomrostningomkarnkraft
Bojkotera Valio-mjölk, Fortum-el, UPM, Stora, Outokumpu, Rautaruukki, Boliden som bygger kärnkraft
Några av våra är aktiva också i Sverige t.ex.
-mjölkbolag Valio,
-järnbolag Outokumpu, Rautaruukki och svensk Boliden,
-AGA som är i Fennovoima, och
-elbolaget Fortum och
-papperbolag UPM och Stora är stora ägare i TVO.
Bolag har mycket limiterat ansvar för olyckor (200 miljoner Euro?, Fukushima kostar minst flera hundra miljard Euro) och det hotar Sverige.
I finsk Fukushima får också Sverige lida !
facebook:
Internordisk:
Atomkraft, Nej Tack !
http://www.facebook.com/group.php?gid=7657564823
Sverige:
Stoppa regeringens nya kärnkraftslag!
http://www.facebook.com/groups/110867245591117/
Nej till kärnkraftsbygget i Simo (Lappland Norbotten nu mot Pyhäjoki)
http://www.facebook.com/groups/63451671555/#!/Stoppa.Simo
Socialdemokrater mot Kärnkraft
http://www.facebook.com/groups/64643871210/
Åland:
För ett kärnkraftsfritt Åland
http://www.facebook.com/groups/187576030047/
Finland:
Ydinvoima kuuluu menneisyyteen:
http://www.facebook.com/groups/187576030047/#!/ydinvoima
Ei ydinvoimaa Pyhäjoelle (Mot Fennovoima i Pyhäjoki, kom med !)
http://www.facebook.com/groups/63451671555/
En osta ydinvoimalla vaan uusiutuvilla tuotettua sähköä!
http://www.facebook.com/groups/119868654695919/
Lappilaiset Uraanivoimaa Vastaan! Lapland's People Against Nuclear Power!
http://www.facebook.com/groups/69728304136/
Ydinvoima pilaa ruoan
http://www.facebook.com/groups/203064584646/
Felaktigheter
Kärnavfall behöver inte slutförvaras i 200 000 år, det går att få ned det till ~300 år men kärnkraftsmotståndarna förhindrar att man bygger nya reaktorer som fixar det.
Sen kan man driva kärnkraftverk på torium som är flera hundra gånger vanligare än uran-235. Att man valt uran-235 och dagens pissiga reaktorer är för att man en gång i tiden ville kunna bygga kärnvapen. Pga detta så offrade man säkerhet, pengar och mycket annat.
Dessutom finns det alternativa reaktortekniker som inte kan drabbas av härdsmälta eller är i behov av vattenkylning. De stänger även av sig själv vid problem och har massor av fördelar.
Science fiction fixar inte nuvariaga uran-reaktor planer
I framtiden med inte limiterade kostnader tror ingengören att problem kan lösas. Det är risker och lönnsamhet som hindrar att använda sådant teknologi. I Fukushima har man används MOX bränsle med plutonium och det finns extra problem från detta. Futuristisk reaktor kan minska avfall mängd, men det ännu farlig hundratals tusen år, eller mmiljon år i US standard. Och om teknologin efter 50-100 år ska vara färdigt man kan inte växla uranreaktor som man bygger nu med 10 miljard euro 100 miljard kronor (som är också inte lönsammt) för använda torium. Torium är inget argument för uran reaktor.
#20:
http://www.miljo.fi/default.asp?contentid=400905&lan=SV
Re: Felaktigheter
Myter sedan urminnes tider. Kärnkraft i evighet (som blir kort) och göra slut på allt liv på jorden. Är det verkligen det du anser viktigt? Det handlar om mycket gifitga ämnen som sprids runt verken och från avfallet. dagens avfallshantering (Studsvik) är verkligen inte ansvarsfull verksamhet.
Fukushíma i kvadraqt inget att se fram emot.
| This discussion has been closed. |
adress för folkomröstning.
För att motverka all kärnkraft i Finland har vi beslutat kräva folkomröstning i frågan. http://www.adressit.com/ydinvoimakansanaanestys