Häv skolinspektionens beslut att stänga Lundsbergs skola
Kontakta namninsamlingens skapare
Re: Re:
Hört av internatchefen (vi är släkt): "Vi har en kille på Lundsberg. Han är skitbra. Om det är nån som inte sköter sig så ser han till att de gör det."
"Andra" skolors ledningar tycker inte att det är en bra grej när elever missshandlar varandra.
Re: Re: Re: Re:
Han säger till dom på skarpen, en attitydförändring sker på skolan och Lundsberg slipper stänga!
Snipp snapp snut, så var sagan slut!
Läs själv...
LS jämfört med riket som helhet (9:or och 2-rings elever från 219 skolor har deltagit)
Eleverna på Lundsbergs skola verkar vara nöjda med det åtgärdsprogram som finns för att förebygga kränkande behandling.
88.2 % av eleverna på Lundsbergs skola anser att man inte behöver göra mer för att förhindra kränkande behandlingar. I riket som helhet är denna siffra 45 %.
94.7 % av eleverna på Lundsberg tycker att de vuxna reagerar om de får reda på att en elev blivit kränkt. I riket som helhet tycker endast 67 % av eleverna att de vuxna reagerar om de får reda på att en elev blivit kränkt.
79.5 % av Lundsbergs elever tycker att de är med och bestämmer vilka trivselregler Lundsbergs skola ska ha, i riket som helhet anser 49 % av eleverna detta.
Enligt 90.3 % av eleverna följs de trivsel- och ordningsregler som finns på Lundsbergs skola. Detta kan jämföras med 63 % i riket som helhet.
99 % anser att personalen på Lundsbergs skola ser till att trivsel- och ordningsreglerna på skolan följs, i riket som helhet är denna siffra 73 %.
På Lundsbergs skola anger 73.7 % av eleverna att man inte blir dåligt behandlad av andra elever om man upplevs som annorlunda. Om man jämför med riket som helhet så ligger denna siffra på 27 %.
92.5 % av eleverna anser att arbetsuppgifterna i elevhemmen fördelas lika för alla elever. Denna siffra kan av naturliga skäl inte jämföras med landets andra skolor.
Det är(/var) Skolinspektionens bedömning att ”Lundsbergs skola måste öka kunskapen om vad skollagens och läroplanens skrivningar om den svenska skolans värdegrund innebär för såväl personal som elever. Lundsbergs skola måste arbeta med att öka kunskapen om och förmågan att aktivt motverka alla former av kränkande behandling hos alla som verkar inom utbildningen”.
Enkäten visar dock att på Lundsbergs skola tar man upp frågor om grundläggande värden.
Om man tittar på till exempel mänskliga rättigheter så tycker 90.3 % av eleverna på Lundsbergs skola att detta ämne tas upp till diskussion, i riket som helhet endast 50 % av eleverna.
Vad gäller jämställdhet mellan könen ligger dessa siffror på 90.3 % för eleverna på Lundsbergs skola mot 46 % i riket som helhet. 96.3 % av eleverna på Lundsbergs skola anser att man tar upp frågor rörande kränkande behandling och trakasserier och 87.6 % att de har fått mer kunskap i dessa ämnen.
Re:
Så misshandel med strykjärn är bara en incident/busstreck? Haha du kan ju inte vara en psykiskt frisk individ.
Förövrigt så måste jag säga att dessa elever har en obehaglig lojalitet till sin "pefekta" skola, där "våld aldrig förkommer". Deras reaktioner kan jämföras med hur många nordkoreaner reagerade när "the great leader" Kim Jong Il dog. Tycker fortfarnade att det är synd om de elever som hade lite tid kvar av sin utbildining och måste krångla med skolbyte etc.
Fascinerande
Jag har valdigt manga direkta kontakter med skolan, och visst forekommer det saker pa LS som inte forekommer overallt, men vad ar grejen? Varfor bry sig sa otroligt mycket om manniskor som man helt saknar kontakt med?
De flesta kommunala skolorna ar underfinansierade och valdsdad sker pa lopande band, man beblandas med en allt for stor del icke-intresserade elever som saknar framtidsambitioner. Om nu foraldrar kan tanka sig att betala (dyrt) for att satta sina barn i den har miljon, varfor inte lata dem gora det?
Nu är det säkert inte så att detta är de enda stället där problemet ligger, eller det är inte de enda stället, men när du har en skola med sådan hög status så kan man kräva lite mer. Sen kan man även kräva mer av de som åker dit.
Jag vet flera historier där jag har fått höra av gärningsmännen själva om vad de har gjort mot nya när dem inte har lyssnat, som att skita i deras sängar och liknande.. Bra skola!
Stäng skolan eller placera ut vakter dygnet runt...
Herregud
Lundsberg á 80-talet är tillbaks. "Här ger vi gärna kokt stryk så ungarna får veta hut"
Re: Re: Re: AVUNDSJUK
#4: Solidaritet, knulla överklassen. - Re: Re: AVUNDSJUK
snälla beräta hur man gör det på en server utan cookies..........hälsar data ingenjör
låt oss diskutera den riktiga frågan
En allt för svag Skolstyrelse ser sig tvungen att på något sätt reagera och handlar som en grupp minkbefriare och stänger skolan utan att ta konsekvenserna för vart eleverna skall ta vägen för att få den utbildning de önskar.Jag tror inte att Skolstyrelsen kan garantera att den nya skolan som eleverna hamnar i är mycket bättre än Lundsberg när det gäller psykningar och liknande inslag. Det som skall bytas ut är Skolstyrelsen som inte har lämplig kompetens för sitt uppdrag och ersätta dem med mer insiktsfulla ledamöter.Skolan skall omedelbart öppnas för eleverna. För jag tror inte att någon elev på skolan vill att skolan skall stängas.Det är demokrati som skall gälla!
Menar
Christer Jansson
Re: Re: AVUNDSJUK
Med tanke på terminsavgiften som är ungefär lika stor så som ett (vissa) hushåll kan dra in per år så skulle man nog kunna säga att det är endast det övre skiktet av samhället som har råd att ha sina barn där.
Re: Re:
Händelsen med strykjärnet är en incident, ja. Som jag även tar kraftigt avstånd ifrån, eller missade du den kommentaren?
hejdå skolan
Re: Re: AVUNDSJUK
#23: JANTE DANTE - Re: AVUNDSJUK
Skönt, enda som fattade det. hillarious
Re: Re: AVUNDSJUK
Är det inte överklassen om man betalar en halv miljon varje år för att gå i skolan?
Re:
Du kan inte mena att du tycker det är ett "pojkstreck"? Det avslöjar i sådana fall en obehaglig brist på inlevelseförmåga. För övrigt var det inte skolstyrelsen som stängde skolan. Det var skolinspektionen. Och det var för att skolstyrelsen inte lyssnade på de varningar, anmälningar och viten som LB har fått tidigare som SI nödgades stänga skolan. Det är heller inte av någon subjektiv anledning ett sådant beslut tas. Det finns regler och förfaringsätt som tjänstemännen på SI har att förhålla sig till (eftersom det är myndighetsutövning de sysslar med). SI har ingen befogenhet att avskeda eller avsätta någon i skolledningen eller styrelsen. Deras enda vapen är stängning. Sedan kan jag också tycka att SI varit alltför slappa genom åren. Inte minst sedan Bildts friskolereform. Där finns massor att jobba med vad det gäller likabehandling. Framför allt på konfessionella friskolor (och i synnerhet islamska).
Re: Re: AVUNDSJUK
Vem vet mer än ex-rektorn? http://www.bt.se/nyheter/ulricehamn/ex-rektor-fran-ulricehamn-lattad(3914609).gm
Ex-Rektorn Stefan Kristoffersen säger Äntligen.
Han sa upp sig år 2000 och tycker det är beklakligt hur dem kan neka och ljuga.
Galet!
Re: AVUNDSJUK
Lär man sig ett sådant ovårdat språk i den offentliga skolan?Är glad över att mina föräldrar valde privatskola för min syster och mig....
Kanske går det inte att över en natt att få bort traditioner som rått i generationer. Det blir som ett beroendeproblem, det går inte att tillåta lite grann.
Ändå står 170 elever utan skola.
| This discussion has been closed. |
Re: AVUNDSJUK
#1: KRÄNKT - AVUNDSJUK
Ja vilken bra idé! OCH SÅ GÖR VI SAMMA MED VARENDA SKOLA DÄR DET FÖREKOMMER MOBBING!!!!