Stoppa återvinningen vid Snorreängen i Norra Ängby!
Stockholms stads stadsbyggnadskontor vill låta ITF bygga en återvinningsstation på parkmark invid Snorreängen som tillhör naturreservatet Kyrksjölöten. Förslaget strider mot detaljplanen och vi anser att det kommer påverka den känsliga miljön på ett mycket negativt sätt. Utöver problem med nedskräpning, kommer även trafiksituation försämras, vilket främst kommer påverka säkerheten för våra barn. Lösningen är ogenomtänkt och förkastlig. Mycket nära platsen finns en förskola och även ett oövervakat övergångsställe. Många barn går där till och från skolan. Dessutom kommer återvinningsstationen skämma den fina K-märkta miljön som Norra Ängby erbjuder och det på en av våra vackraste platser. Vi menar att det finns betydligt bättre platser att bygga återvinningsstationer på. Det anser också Bromma Stadsdelsnämnd och Trafikkontoret som avstyrker förslaget. Trots det tänker Stadsbyggnadskontoret låta bygglovet gå igenom. Skriv på vår namninsamling om även du tycker att det är en dålig idé att försämra trafiksäkerheten för våra barn och förstöra miljön vid naturreservatet och den kulturhistoriskt viktiga platsen Snorreängen.
Grannarna, snorrängen jonas ahnve maria pellborn cecilia Perlind Susanna Vidlund, Dahlquist mfl Kontakta namninsamlingens skapare
Denna namninsamling har stängts av sin skapare.Meddelande från administratören av denna webbplatsVi har raderat undertecknarnas personuppgifter.Europeiska unionens allmänna dataskyddsförordning (GDPR) kräver ett legitimt skäl för att lagra personlig information och att informationen lagras så kort tid som möjligt. |
Logga in för att bestyra med din namninsamling. |
Rädda Gröndalsskolan från rivning!
Varför utvisa Mostafa???
För Stefan Carlens som chef
Sollefteå Sjukhus ska vara kvar
Protest mot felaktiga nätverksavgifter!!
Vi kräver att alla mejeri och köttprodukter bovaermärks!
Elupproret i Skåne
Föräldraupproret för nikotinfria barn
Skärp er SF bio. Bojkotta Spermageddon.
Rädda Vargen-Stoppa vargslakten!
Protest mot stängning av vårdcentralen
Rädda liv, hjälp ALS-sjuka att få använda nytt läkemedel.
Ta inte bort garantipensionen för pensionärer bosatta utomlands!
Finns det något du skulle vilja förändra?
Är man tyst får man inte till någon förändring. Skaparen av denna namninsamling stod för sin sak och agerade. Kommer du att göra detsamma? Bilda opinion genom att starta en namninsamling.
Starta en egen namninsamlingAndra namninsamlingar som kanske intresserar dig
Rädda Kunskapsskolan Krokslätt!
990 Skapad: 2025-05-14
Låt isramila stanna kvar.
399 Skapad: 2025-05-12
Nej tack till skolplikt från tre års ålder!
10476 Skapad: 2024-06-15
STOPPA ROPSTENSVANSINNET!
993 Skapad: 2025-04-22
Stoppa förslaget om obligatorisk förskola från tre års ålder - värna om valfriheten!
1722 Skapad: 2025-05-07
Save The Unit for Academic Language (ASK)
101 Skapad: 2025-05-08
Rädda Skeppsrevet, Vasaskolan
74 Skapad: 2025-05-13
Stoppa utvisningen av İdris Mammadli – låt honom stanna i Sverige!
1880 Skapad: 2025-03-01
Stoppa AR förbud och stoppa blyförbud
577 Skapad: 2025-04-30
Nej till den absurda nya utlänningslagen
194 Skapad: 2025-05-12
Namninsamling för ett nationellt multidisciplinärt EDS CENTER
1492 Skapad: 2025-01-31
Tacka nej till översvämningar Hovranområdet Hedemora
322 Skapad: 2025-04-07
Stoppa stängningen av nattisverksamheten i Säffle
609 Skapad: 2025-04-08
Dumpen Kräver lagändring för skydd av våra barn
83630 Skapad: 2022-02-13
Stoppa nedläggningen av Observatorielundens skola
413 Skapad: 2025-05-07
NEJ till enkelriktning av Askims Stationsväg - ett verklighetsfrånvänt beslut som måste stoppas
723 Skapad: 2025-04-11
Låt Dammbergen bli ett naturreservat!
450 Skapad: 2025-04-16
Nej till vindindustrin Västra Tjust!
265 Skapad: 2025-04-26
Stoppa linfärjan mellan Blidö och Yxlan!
387 Skapad: 2025-04-25
Rädda Fågelsångsberget!
1293 Skapad: 2023-05-17