Rädda klimatet genom att införa en kryssningsskatt
Hej allihopa!
Vi är fyra elever som går i ettan på YBC som håller på med ett projekt om miljön. Vi vill att Nacka kommun ska framföra till staten att de ska införa en kryssningskatt vilket innebär att fartygen betalar en skatt när de anländer till hamnen. Annars kan de ta efter Hurtigruten i Norge vars kryssningsfartyg går på el.
Vi hoppas och tror att ni delar våran åsikt och med hjälp av denna insamling så hoppas vi kunna ändra på det.
Hälsningar Leo, Leia, Leelo och My
Namninsamlingens författare
Meddelande från administratören av denna webbplatsVi har stängt denna namninsamling och tagit bort undertecknarnas personuppgifter.Europeiska unionens allmänna dataskyddsförordning (GDPR) kräver ett legitimt skäl för att lagra personuppgifter och att uppgifterna lagras så kort tid som möjligt. 55 |
| Logga in för att bestyra med din namninsamling. |
Är man tyst får man inte till någon förändring.
Skaparen av denna namninsamling stod upp för sin sak och agerade. Kommer du att göra detsamma?
Andra namninsamlingar som kanske intresserar dig
Vi tillhandahåller ett kostnadsfritt webbhotell för online petitioner. Starta en professionell online petition genom att använda vår kraftfulla service. Våra petitioner omnämns i media varje dag, så att skapa en petition är ett jättebra sätt att påkalla både allmänhetens och beslutsfattares uppmärksamhet.