Nej till broförbindelse till Årsta Holmar!
- Namninsamling
- Uppdateringar 1
- Underskrifter 1 090
- Diskussion
- Statistik
- Behandling av personuppgifter
Quoted post
Svar
Gäst |
#75 Re:2012-11-11 13:27:42Hur kan Per Ankersjö var miljöborgarråd? Han verkar ju vara hel okunnig om och ointresserad av miljöfrågor. Inte heller verkar han ha någon förståelse för naturens betydels för människan eller att det kan vara något fint med det som är litet oåtkomligt och mystiskt. Jag har i alla år njutit av att se holmarna på avstånd och fantisera om hur det skulle vara att komma dit. Att till slut få göra det, på en guidad vandring över den tillfälliga bron, var drömlikt, ungefär som att kliva in i en tavla. Också för att den här platsen var så överraskande och kontrastrik. Allt det djungelartade vilda, fågellivet, bäverhyddan - och den lilla idylliska 1700-tals gården, inklämd mellan de två helt olika och vackra brovalven. Vilken annan storstad kan visa upp något sånt? Det går ju att visa upp det utan bro - man kan ordna båtturer några gånger per år. Med bro blir det inget kvar att visa. Det som är så speciellt för Stockholm och i synnerhet Södermalm är den där blandningen mellan stad och land. Det är det som gör att det inte kan finnas någon finare huvudstad. Vi ska väl vara rädda om det som är unikt!
Anna Maria Rosendal
|
Anna Maria Rosendal |
#76 Re: Årsta holmar2012-11-11 13:50:19Hur kan Per Ankersjö vara miljöborgarråd? Han verkar ju vara helt okunnig och om ointresserad av miljöfrågor. Inte heller verkar han ha någon förståelse för naturens betydelse för människan eller att det kan vara något fint med det som är litet oåtkomligt och mystiskt. Jag har njutit i alla år av att se holmarna på avstånd och fantisera om hur det skulle vara att komma dit. När jag till slut gjorde det, genom en guidad vandring över den tillfälliga bron, var det en drömlik upplevelse, som att kliva in i en tavla. Också för att platsen var så överraskande och kontrastrik. Allt det djungelartade vilda, fågellivet och bäverhyddan – och den lilla idylliska 1700-talsgården, inklämd mellan de två helt olika, vackra broarna – och alldeles intill det moderna stadslandskapet med maskiner, tågtrafik och höghus. Vilken annan storstad kan visa upp något sånt? Man kan ju visa upp det utan bro, om man ordnar båtturer några gånger om året. Med bro blir det inte längre något att visa upp. Badstränder, kaféer och nedskräpning finns ju på annat håll. Det som är så speciellt för Stockholm, och Södermalm i synnerhet, är blandningen mellan stad och land. Det är det som gör att det inte kan finnas någon finare huvudstad. Vi ska väl vara rädda om det som är unikt! |
Rädda Vargen-Stoppa vargslakten!
Protest mot stängning av vårdcentralen
Rädda liv, hjälp ALS-sjuka att få använda nytt läkemedel.
Elupproret i Skåne
Rädda Gröndalsskolan från rivning!
Varför utvisa Mostafa???
För Stefan Carlens som chef
Sollefteå Sjukhus ska vara kvar
Protest mot felaktiga nätverksavgifter!!
Vi kräver att alla mejeri och köttprodukter bovaermärks!
Föräldraupproret för nikotinfria barn
Skärp er SF bio. Bojkotta Spermageddon.
Finns det något du skulle vilja förändra?
Är man tyst får man inte till någon förändring. Skaparen av denna namninsamling stod för sin sak och agerade. Kommer du att göra detsamma? Bilda opinion genom att starta en namninsamling.
Starta en egen namninsamlingAndra namninsamlingar som kanske intresserar dig
Nej tack till skolplikt från tre års ålder!
8478 Skapad: 2024-06-15
Stoppa förslaget om obligatorisk förskola från tre års ålder - värna om valfriheten!
1055 Skapad: 2025-05-07
Rädda liv, hjälp ALS-sjuka att få använda nytt läkemedel.
743 Skapad: 2025-05-07
Tryggare Glasberga
1110 Skapad: 2025-05-01
Säg NEJ till storskalig Vindkraftsindustri i Skultuna med omnejd
414 Skapad: 2025-05-03
Låt Davit få stanna i Sverige!
655 Skapad: 2025-05-01
STOPPA ROPSTENSVANSINNET!
680 Skapad: 2025-04-22
Låt Dido Shlaylat stanna!
1731 Skapad: 2025-04-24
Upprop mot Mjölby kommuns bygglovshantering!
361 Skapad: 2025-04-29
Dumpen Kräver lagändring för skydd av våra barn
83321 Skapad: 2022-02-13
Återöppna klasserna i Ekängen – våra barn behöver plats
265 Skapad: 2025-05-04
Ingen ska jobba sig sjuk – skriv under för att stötta vårdpersonalen i Härnösand!
222 Skapad: 2025-05-08
Stoppa nedläggningen av Observatorielundens skola
172 Skapad: 2025-05-07
Rädda Fågelsångsberget!
1258 Skapad: 2023-05-17
Upprop för Gudmuntorps skolas Utveckling
150 Skapad: 2025-05-04
Stoppa Millennium-kaoset i VGR!
637 Skapad: 2025-04-01
Fritidsgård Kullavik! gamla kullavikskolan
352 Skapad: 2025-04-23
NEJ till enkelriktning av Askims Stationsväg - ett verklighetsfrånvänt beslut som måste stoppas
701 Skapad: 2025-04-11
STOPPA ORIMLIG AVGIFTSHÖJNING I BRF IMATRA!!
95 Skapad: 2025-05-05
Stoppa Kistiga-Boön och Romsalyckes vindkraftspark!
577 Skapad: 2025-04-26