Giftstopp Norrort - Nej till avfallseldat kraftvärmeverk i Täby
- Namninsamling
- Uppdateringar 13
- Underskrifter 1 872
- Diskussion
- Statistik
- Behandling av personuppgifter
Quoted post
Michael |
#182 Re: Re: Som av en slump???2014-06-03 19:38#180: Insatt - Re: Som av en slump??? Ett av problemen är just att vi ställer frågor till Leif Gripestam, Erik Andersson m.fl. men svaren uteblir. Du anser att det är ok att du är anonym av olika anledningar du listar ovan. Tror du att den person som startat denna sida kanske har exakt samma anledningar som du? Är hens anledningar mindre värda än dina? Även om det nu skulle vara Fortum som ligger bakom (vilket jag kan garantera att det inte är och inte heller någon annan organisation) så bör ju fakta ändå vara desamma? Varför saknas miljö och en massa andra faktorer i "leverantörsvalet"? Varför sekretessbeläggar man ca 1/3 av dokumenten? Rimmar dåligt med offentlighetsprincipen. Frågorna är många, svaren extremt få. Olika åsikter är JÄTTEBRA, det är sådant som driver både samhällen, teknik och människor framåt. Det är just sådant som direkt saknas i Täbys politik. Det är till och med så att man direkt motarbetar oliktänkande. Ingen skulle bli gladare än jag om du eller någon annan kunde ge mig svar och fakta på våra frågor och därmed stilla vår oro över situationen. Politikerna tycker att vi fått svar och blivit informerade. De visar tydliga tecken på att inte ha någon som helst kompetens inom varken förändringsledning eller kommunikation. Fortum vill med största sannolikhet hålla sig borta från denna "konflikt". Om det nu mot förmodan är så att Täby verkligen vill ha ett öppet nät med flera aktörer vill de ju så klart vara en av dessa och inte förstöra relationen. Om det nu är så att E.ON vann på rättvisa villkor så kan det väl omöjligen vara ett problem att kritiskt granska och ifrågasätta beslutsunderlag och direkta felaktigheter? Lögner/Vilseledande information/Missförstånd finns det gott av det som kommunicerats ut. I bästa fall är det att våra politiker saknar kompetens att göra upphandlingar, läsa information och förstå innebörden av vad de gör. I sämsta fall är de direkt korrumperade och medvetet ljuger för sina invånare. Det är en av de saker som vi försöker reda ut. Men oberoende olika åsikter, så vill jag väldigt gärna höra dina argument varför du är FÖR ett värmeverk i Hagby? Ge mig gärna 3-5 argument (objektiva, gärna underbygda med fakta) till varför det är bra för Täby och dess invånare? Intelligenta människor är inte rädda att ta en diskussion. |
Svar
Insatt Gäst |
#190 Re: Re: Re: Som av en slump???2014-06-09 12:36:44#182: Michael - Re: Re: Som av en slump??? Att du inte vet vad du pratar om visas av att du klagar på att politikerna i Täby "saknar kompetens att göra upphandlingar" när det inte är fråga om någon upphandling. Avtalet mellan kommunen och Eon är ett koncessionsavtal och ingen upphandling. Det är fråga om juridik. Men folk här verkar redan ha bestämt sig för att politikerna är korrumperade och anser att de själva vet bäst, säkert tycker du att du kan juridik bäst också. "Är hens anledningar mindre värda än dina?" skriver du också, på tal om anonymiteten bakom hemsidan. Du menar uppenbarligen att det är höns som ligger bakom hemsidan, och det beskedet förvånar mig inte. Dock undrar jag varför du använder det engelska ordet för att beskriva dina åsiktsfränder? Apropå argument för ett kraftvärmeverk i Hagby, har jag tidigare skrivit att jag är för ett kraftvärmeverk i Hagby för att det är förutsättnngen för att ytterligare en fjärrvärmeleverantör skall kunna etablera sig i Stockholmsregionen. Det är inte lönsamt med små pannor och små nät utan det behövs en större anläggning för att kunna bli konkurrenskraftiga. Om ytterligare en stor fjärrvärmeaktör etablerar sig här, är detta ägnat att bryta Fortums monopol på fjärrvärme i Storstockholmsområdet. Fortum tar höga priser och gör mångmiljardvinster och vi konsumenter får betala. Det behövs konkurrens i den branschen. Hagby är en bra plats att lägga kraftverk på eftersom där redan ligger en soptipp och inte så många bor i närheten.Dit körs också avfall som kan eldas i pannan och då inte behöver transporteras vidare, vilket i sig är bra av miljöskäl. I Täby står redan flera oljepannor och ryker och ur miljösynpunkt är det bra om dessa kan avvecklas. Fortum har inte gjort ett skit för att bygga ut fjärrvärme i Täby förrän kommunen själv tog tag i saken. När Fortum riskerar konkurrens, så fick de eld i baken för att förekomma detta. Redan det visar på hur bra det är att få in en aktör till på fjärrvärmesidan. Fortum håller sig f.ö. inte alls borta från konflikter med Täby. Kollar man med lantmäteriet så ser man att de har lagt in ansökningar om att lägga fjärrvärmeledningar parallellt med kommunens ledningar, så deras intresse av att hålla en god relation till kommunen verkar inte särskilt stor. Man vill i stället konkurrera med Eon och kommunens bolag för att försvåra etableringen av konkurrenter. Men det torde redan ha lett till lägre pris på fjärrvärme i Täby, så man ser att konkurrens gör nytta. Det vore olyckligt om tillkomsten av konkurrenter till monopolföretaget skulle stoppas på grund av bypolitiker som inte ser längre än vad näsan räcker. Men "not in my backyard" är ett argument som alltid dyker upp när något som är besvärigt skall lokaliseras. |
Värna Public Service opartiskhet
Bevara Eftersnack – en unik röst i det svenskspråkiga medielandskapet i Finland.
Nej tack till skolplikt från tre års ålder!
Sollefteå Sjukhus ska vara kvar
Nej till betalparkering i Blackeberg!
Protest mot felaktiga nätverksavgifter!!
Vi kräver att alla mejeri och köttprodukter bovaermärks!
STOPPA GRUVAN I NUNASVAARA/STOP THE MINE IN NUNASVAARA
Föräldraupproret för nikotinfria barn
Stoppa nedläggning av Bosgårdsskolan och Fässbergsskolans mellanstadium, Mölndal
Skärp er SF bio. Bojkotta Spermageddon.
Protest mot stängning av vårdcentralen
Rädda liv, hjälp ALS-sjuka att få använda nytt läkemedel.
Stoppa Stockholms stads planer på att dumpa 200 000 kbm förorenade massor i Kanholmsfjärden!
Finns det något du skulle vilja förändra?
Är man tyst får man inte till någon förändring. Skaparen av denna namninsamling stod för sin sak och agerade. Kommer du att göra detsamma? Bilda opinion genom att starta en namninsamling.
Starta en egen namninsamlingAndra namninsamlingar som kanske intresserar dig
Stoppa Stockholms stads planer på att dumpa 200 000 kbm förorenade massor i Kanholmsfjärden!
5739 Skapad: 2025-07-19
Rädda nattomsorg Citronfjärilen
262 Skapad: 2025-09-09
Namninsamling mot planförslaget för fastigheten Predikanten i Mariastaden (dnr 909/2022)
257 Skapad: 2025-09-10
Rädda Unga Vuxna i Lund
161 Skapad: 2025-09-12
Röst för min framtid i Sverige
144 Skapad: 2025-09-09
Jag vädjar om hjälp - Låt min Ashkan stanna
560 Skapad: 2025-09-06
Bevara Toltorpsskolan och gör om till en F–6-skola!
251 Skapad: 2025-09-05
Stoppa nedmonteringen av fjärrvärmen i Övertorneå
116 Skapad: 2025-09-12
Ändra regleringen för assistanshundar
114 Skapad: 2025-09-11
Värna Public Service opartiskhet
11412 Skapad: 2025-08-12
Hindra Falu Konstgrafiska Verkstads nedläggning!
415 Skapad: 2025-08-30
Dumpen Kräver lagändring för skydd av våra barn
87257 Skapad: 2022-02-13
Två linnen räcker inte – ge barn med korsett en rimlig vardag
244 Skapad: 2025-08-29
NEJ TILL MER VINDKRAFT I VÅR BYGD!
80 Skapad: 2025-09-10
Hjälp Höörs BK att framföra sin oro
71 Skapad: 2025-09-12
🚨 Stoppa utvisningen av Caglayan! Ingenjör, småbarnspappa och make till en cancersjuk kvinna riskerar att skickas till Turkiet 23/9 – där han förföljs för sin kritik mot Erdoğan.
67 Skapad: 2025-09-12
Krav för en hållbar skola
113 Skapad: 2025-09-03
Bygg Läggesta skolan nu!
465 Skapad: 2025-08-20
Låt Reza stanna – Sverige behöver hans kompetens!
498 Skapad: 2025-08-26
Biblioteksfilial i Källby
34 Skapad: 2025-09-13