Återinför Tjänstemannaansvaret enligt Finsk modell!
En av många drabbade |
/ #1972015-05-23 11:50Om det fanns en rättvisa och lagar som stöder ansvar hos Fk tjänstenmän och deras chefer som får sitta kvar trots de får information som saker som inte gått rätt till och trost att handläggare som inte ger rättvisa bedömningar baserat på fakta,de försvinner intyg och bilagor hos dem som är till fördel för den drabbade,man kan bli nekad byta handläggare trots dennna har visat aggresivitet mot den drabbade och samma handläggare sitter kvar ,de har sina läkare som skriver felaktiga påstående och bedömningar och anklagelser,Informations skyldigheten brister,Man blir utsatt för kränkande ord och behandlingar,till och med hotfullhet,de säger att sjukförsökringen är en försäkring som inte alla sjuka får tillhöra fast AF och andra bedömningar visar annan bedömning är så fallet de kan inte behärska sitt humör ens på möten med olika andra instanser inblandade så exempel AF får gå in och försvara den drabbade ,m.m Summan av allt är en psykisk påfrestning då den drabbade får psykiska besvär och nya diagnoser eller försämringar de kan man se ökar bland sjukskrivingar som psykisk ohälsa.Det borde komma ett skadestånd till alla dessa drabbade där man kan söka ersättning och även skriva händelser och namn på handläggare och kontor.Tänk alla människor ni som inte sköter er på Fk har förstört människor för livet gett dom fobi mot myndigheter som inte fanns innan hos alla,mobbing och allt annat som inte tillhör en handläggares uppgifter,Skärpning handläggare en dag kommer sanningen fram och ansvaret ni får ta ochså för era handlingar. |
|
Bevara Eftersnack – en unik röst i det svenskspråkiga medielandskapet i Finland.
Skärp er SF bio. Bojkotta Spermageddon.
Rädda Vargen-Stoppa vargslakten!
Protest mot stängning av vårdcentralen
Rädda liv, hjälp ALS-sjuka att få använda nytt läkemedel.
Rädda Gröndalsskolan från rivning!
Varför utvisa Mostafa???
För Stefan Carlens som chef
Sollefteå Sjukhus ska vara kvar
Protest mot felaktiga nätverksavgifter!!
Vi kräver att alla mejeri och köttprodukter bovaermärks!
Föräldraupproret för nikotinfria barn
Finns det något du skulle vilja förändra?
Är man tyst får man inte till någon förändring. Skaparen av denna namninsamling stod för sin sak och agerade. Kommer du att göra detsamma? Bilda opinion genom att starta en namninsamling.
Starta en egen namninsamlingAndra namninsamlingar som kanske intresserar dig
LÅT GHOLAM STANNA!
673 Skapad: 2025-07-06
Stoppa Willys från att ta bort snuskylarna!
647 Skapad: 2025-07-07
Stoppa nedläggning av Bosgårdsskolan och Fässbergsskolans mellanstadium, Mölndal
615 Skapad: 2025-07-01
Rädda Attendo hemtjänst i Säffle
347 Skapad: 2025-07-02
Stoppa förslaget om obligatorisk förskola från tre års ålder - värna om valfriheten!
7204 Skapad: 2025-05-07
Prioritera GC-vägen längs bygdeväg 30 i Lemland – skriv under för trafiksäkerhet och miljö!
299 Skapad: 2025-06-22
Stoppa AR förbud och stoppa blyförbud
833 Skapad: 2025-04-30
Stoppa utvisningen av Turay Gömleksizoglu – han har gjort allt rätt
123 Skapad: 2025-06-30
Upprop för att ”Rädda Riksväg 62 i norra Klarälvdalen”
627 Skapad: 2025-06-18
Stoppa kommunens planer att återta arrenderad mark på Skarholmen
1595 Skapad: 2025-05-22
Förbjud falsk honung och rädda vår natur.
102 Skapad: 2025-07-01
Upprop för att stoppa nedläggningen av Ransbysågen.
363 Skapad: 2025-06-24
Stäng inte Beroendemottagningen!
234 Skapad: 2025-04-01
Stoppa moskébyggen i Stockholms län
3867 Skapad: 2025-01-06
Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön! Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi!
282 Skapad: 2025-06-26
Låt oss vara tillsammans vid vårt barns födelse.
45 Skapad: 2025-07-06
Avkriminalisera digitalt sexarbete nu
44 Skapad: 2025-07-02
Dumpen Kräver lagändring för skydd av våra barn
85232 Skapad: 2022-02-13
Navelpiercing till Antonia
39 Skapad: 2025-07-05
Namninsamling för Cykelväg mellan Algutsrum och ICA Almérs
38 Skapad: 2025-07-06