Vi som kräver att Värmdö kommun tar ansvar för en underfinansierad skola!
Lärare i Värmdös skolor anser att Värmdö kommun inte lever upp till skollagen p g a att skolorna är underfinansierade. Den skolpeng vi har i dag täcker inte skolans faktiska kostnader. I skollagen är det mycket tydligt att alla elever har rätt till en fungerande skola där elevens bästa är utgångspunkten i utbildningen och att elever i behov av särskilt stöd ska ges sådant stöd som de är i behov av. Vi på skolorna saknar medel för att leva upp till detta. Många elever står utan särskilt stöd då skolorna inte har ekonomi att anställa resurser/elevassistenter, specialpedagoger, speciallärare, eller att skapa särskilda undervisningsgrupper.
Skriv under före 2 oktober då kommunfullmäktige har möte och tar beslut om budget.
Denna namninsamling har stängts av sin skapare.Meddelande från administratören av denna webbplatsVi har raderat undertecknarnas personuppgifter.Europeiska unionens allmänna dataskyddsförordning (GDPR) kräver ett legitimt skäl för att lagra personlig information och att informationen lagras så kort tid som möjligt. 633 |
| Logga in för att bestyra med din namninsamling. |
Är man tyst får man inte till någon förändring.
Skaparen av denna namninsamling stod för sin sak och agerade. Kommer du att göra detsamma?
Andra namninsamlingar som kanske intresserar dig
Vi tillhandahåller ett kostnadsfritt webbhotell för online petitioner. Starta en professionell online petition genom att använda vår kraftfulla service. Våra petitioner omnämns i media varje dag, så att skapa en petition är ett jättebra sätt att påkalla både allmänhetens och beslutsfattares uppmärksamhet.