Lilla Aktuellt bör inte visas under skoltid. Barn som vill ta del av programmet ska kunna se det hemma, tillsammans med en förälder som kan hjälpa till att förklara innehållet.
Skolan är en plats där barnen ska koncentrera sig, känna trygghet och orka med en hel dag av intryck. När nyheter läggs in i undervisningstiden riskerar barnen att bli oroliga och stressade av sådant de inte själva valt att möta, som de inte har verktyg att bearbeta direkt.
Små barn behöver en lugn skoldag, inte matas med nyheter i tidig ålder.
Det handlar inte om att skydda barn från verkligheten, utan om att låta föräldrarna avgöra när och hur svårare samhällsfrågor ska tas upp på ett sätt som passar barnens ålder och mognad.
Vi uppmanar därför skolledningen, rektorer och ansvariga beslutsfattare att sluta visa Lilla Aktuellt under skoltid och i stället låta eventuella nyhetsinslag överlåtas till hemmet eller till frivilliga, åldersanpassade moment som läraren själv styr.
Det är ett beslut som skulle minska stress för många barn och ge skoldagen en tydligare och tryggare grund. Barn ska inte behöva bära vuxenvärldens nyheter som en del av sin obligatoriska skoldag.