Rädda Sågen i Loo

Sågen i Loo har de sista åren genomgått en renovering efter att ha levt en tynande tillvaro sedan början av 1970-talet. Åsa och Folke Andersson har öppnat upp Sågen för hela bygden. Aldrig tidigare har så många vistas i denna fastighet - ungdomsverksamhet, konstutställningar och föreningsverksamhet har fått en fantastisk lokal att nyttja. Sågen i Loo har kommit alla till del och skänker glädje till Långaredsbygden!

Alingsås Kommun har gett godkännande till ändrad användning av Sågen, men på grund av att detta är ett strandskyddsärende har Länsstyrelsen valt att upphäva kommunens beslut. Länsstyrelsen påstår att Åsa och Folke Andersson privatiserat tomten och vill undersöka möjligheten till annan placering av byggnaden.

Att lägga byggnaden på annan plats kräver en enorm investering, något som en privat aktör med största sannolikhet inte kommer göra. Det är också högst osannolikt att Alingsås kommun skulle göra denna typ av investering. Är Länsstyrelsen till för oss medborgare eller för sin egen del?

Genom att skriva under detta upprop är du med och markerar mot Länstyrelsens beslut och önskar att rädda Sågen i Loo!

 

 


Charlotte Sundell    Kontakta namninsamlingens skapare

Skriv på denna namninsamling

Genom att skriva på godkänner jag att Charlotte Sundell kan se all information jag lämnar i detta formulär.

Vi offentliggör inte din e-postadress på nätet.

Vi offentliggör inte din e-postadress på nätet.

Jag godkänner att informationen som jag anger på det här formuläret behandlas i följande syften:




Betald annonsering

Vi kommer att visa annons för den här namninsamlingen för 3000 människor.

Läs mer...