Gör skjutvapen lagliga i självförsvarssyfte. #PISTOLKÖRKORTET

Switzerland

/ #57 Re: En självklarhet

2019-11-26 15:30

#55: Hårkors - En självklarhet 

Håller med till fullo.. Jag bor i ett utsatt område. blir jag hotad med att bli skjuten så fixar jag vapen själv för att hålla mig vid liv. Inge kriminell smuts ska ha övertaget.

 

Tur så lever jag fridfullt och inte utsatts för rån med vapen ännu eller blivit utpressad av kriminella gäng. Hemma har vi en yxa jag bangar inte att använda vid inbrott om jag måste. Men i såna fall blir offret straffad här i Sverige.

Men händer det. Så inhandlas ett skjutvapen och väst för min hälsa. Livet är ett mirakel och ska hållas vid liv. Ett kriminellt svin får inte ha kontroll över mig med ett skjutvapen. Då ska jag också ha ett för att ha rätten att försvara mitt liv från en person som använder skjutvapen trots att det är olagligt för H*n vet att kontrollen är i dens händer mot en laglydig person.