Avskaffa bältesläggning inom svensk psykiatri!
- Namninsamling
- Uppdateringar 1
- Underskrifter 1 372
- Diskussion
- Statistik
- Behandling av personuppgifter
Gäst |
/ #592014-05-22 09:45Jag tror det handlar om pengar, personalstyrka och upplysning inom området. Sverige behöver en rejäl ekonomisk satsning inom de psykiatriska och psykologiska behandlingarna. Har varit inlagd vid flera tillfällen och då såpass sjuk att jag inte hade någon förmåga att reflektera över hur en psykiatrisk vårdenhet fungerar. I efterhand har jag förstått att personalen kände sig frustrerad över att det fanns väldigt sparsamma medel att förbättra vården. Det gör att man skär ner på personal och tvingas använda mer mediciner och mera tvång. Detta är öhört! Fanns det ekonomiska medel, så skulle alla som jobbar inom olika vårdinstanser får mera tid för specialiserade kurser, utbildning, debriefing och etiska diskussioner. Kunde man öka personalstyrkan skulle alla patienter som är i behöv av stödsamtal och psykosocialt stöd kunna få det. Med ökad personalstyrka skulle man lättare sätta patienterna i aktivitet, så att de inte bara blev förvarade på en institution. Man talar ju så ofta om att patienterna själva skal lära sig avleda tankar och känslostormar genom att aktivera sig på olika sätt. Allra helst fysiskt. Men om man då inte får gå ut själv och personalstyrkan inte finns. Hur skal man då kunna aktivera sig och hindras/ hindra sig från att sjunka in i svindlande tankedjup, aggressivt/destruktivt beteende, eller lindra maniska tillstånd och psykoser. Jag tänker: Alla som engagerar sig för att psykiskt sjuka skal få bättre behandling borde samla sig och demonstrera! De som själva är drabbade, men orkar att engagera sig. Släktingar, nära, kära, medmänniskor, deltagare, åskådare. Alla som har empati/medkänsla, ben, armar, kryckor, rullstol etc. och som kan ta avvara lite tid av sitt liv. |
|
Bevara Eftersnack – en unik röst i det svenskspråkiga medielandskapet i Finland.
Rädda Gröndalsskolan från rivning!
Varför utvisa Mostafa???
För Stefan Carlens som chef
Sollefteå Sjukhus ska vara kvar
Protest mot felaktiga nätverksavgifter!!
Vi kräver att alla mejeri och köttprodukter bovaermärks!
Föräldraupproret för nikotinfria barn
Skärp er SF bio. Bojkotta Spermageddon.
Rädda Vargen-Stoppa vargslakten!
Protest mot stängning av vårdcentralen
Rädda liv, hjälp ALS-sjuka att få använda nytt läkemedel.
Finns det något du skulle vilja förändra?
Är man tyst får man inte till någon förändring. Skaparen av denna namninsamling stod för sin sak och agerade. Kommer du att göra detsamma? Bilda opinion genom att starta en namninsamling.
Starta en egen namninsamlingAndra namninsamlingar som kanske intresserar dig
Stoppa nedläggning av Bosgårdsskolan och Fässbergsskolans mellanstadium, Mölndal
476 Skapad: 2025-07-01
Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön! Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi!
275 Skapad: 2025-06-26
Rädda Attendo hemtjänst i Säffle
273 Skapad: 2025-07-02
Cykelväg Hällesåkersvägen (Lindome-Hällesåker)
169 Skapad: 2025-06-27
Vi säger NEJ till flexibla grundscheman i vården!
159 Skapad: 2025-06-27
Stoppa förslaget om obligatorisk förskola från tre års ålder - värna om valfriheten!
7016 Skapad: 2025-05-07
Stoppa utvisningen av Turay Gömleksizoglu – han har gjort allt rätt
107 Skapad: 2025-06-30
Stoppa moskébyggen i Stockholms län
3850 Skapad: 2025-01-06
Förbjud falsk honung och rädda vår natur.
80 Skapad: 2025-07-01
Upprop för att stoppa nedläggningen av Ransbysågen.
299 Skapad: 2025-06-24
Stoppa kommunens planer att återta arrenderad mark på Skarholmen
1524 Skapad: 2025-05-22
Prioritera GC-vägen längs bygdeväg 30 i Lemland – skriv under för trafiksäkerhet och miljö!
187 Skapad: 2025-06-22
Upprop för att ”Rädda Riksväg 62 i norra Klarälvdalen”
549 Skapad: 2025-06-18
Dumpen Kräver lagändring för skydd av våra barn
85209 Skapad: 2022-02-13
Namninsamling för att stoppa vindkraft på Annsjöberget och Långsberget
556 Skapad: 2025-05-23
Såga inte av den kulturgren som vi alla sitter på i Svenskfinland
1457 Skapad: 2025-06-16
Vi kräver att familjerätten fråntas sina uppdrag med omedelbar verkan innan fler barn dör
1935 Skapad: 2023-10-16
Avkriminalisera digitalt sexarbete nu
22 Skapad: 2025-07-02
Skriv under – bygg framtidens Sprallen!
663 Skapad: 2024-07-25
Nej till entreprenörsbostäder i Karlshäll/Karlsvik
254 Skapad: 2025-06-10