FyrverkeriBegränsningar
Kontakta namninsamlingens skapare
Re:
Gillar inte heller att de smäller då jag själv har massa hundar som man är oroliga för, det går väl bra att de skjuter på tolvslaget vid nyår då är man förberedd, men att de skjuter innan och ibland till och med på en vanlig dag utan någon helst kontroll, de tänker inte på att folk har hundar som kan få ett men för livet. Så förstår hur du känner det! Jag hoppas väl att de kan sluta sälja på enkla dagar och bara sälja till nyår, och till slut kanske vi får slut på alla raketer. Det är en början iallfall
Re:
ja man är ju djurplågare när man är ute o går mitt på ljusa dan i mars och en unge slänger en smällare i ansiktet på hunden eller??? Och de vilda djuren som måste fly i panik- vem ska föra deras talan? Och pensionärer som sitter inne för de är rädda förungdomar som kastar smällare på folk. Eller miljön???
Låter snarare som du är för skiten så förstår inte vad du ens gör här?? Hälsningar från en djurplågare till en annan!
This comment has been removed by the person who wrote it.
Reason for the removal: felstavning
Har en hund som väger fyrtio kilo försök att få stopp på en hysterisk hund det är inte så lätt kan jag informera er om. Han skakar, darrar av skräck,gnyr, försöker slita sig loss för att bara komma ifrån det fruktansvärda som han upplever. I vintras hade vi ett helvete, det var jätteroligt att folk redan på julafton började skjuta och där satt vi med en skräckslagen hund som försöker krypa ur skinnet så rädd är han. Det är min skyldighet som hans ägare att skydda honom från allt ont och det som låter så hemskt i hans öron men jag kan inte ta bort det hur mycket jag än vill.Nä bort med eländet nu och ha det under kontrollerande former så att varken djur eller människor kommer till skada ännu en helvetes nyår.
Har vänligen gått runt till fyrverkeri *glada* grannar och bett dem att INTE rikta sina fyrverkerier direkt över Vår lägenhet.
Har då fått svaret *Håll käft kärring* Vi skjuter våra fyrverkerier vart i helvete vi vill
| This discussion has been closed. |
Jag och min man har själv en hund som blir livrädd ,då det smälls fyrverkerier enda från december in i Mars och april månad. Han skäller av oro och rädsla ,kryper upp i soffan ,går in i sovrummet medan hans lilla kropp skakar av rädsla ,när man fösöker förklara för polisen bryr de sig inte utan skyller på att det är folk som har fest,ramadan och partaj.för oss tar det lång tid att lugna vår älskade fyrbenta vän,då det smälls på orimliga tider ,från sex på kvällen till fyra nästa dag ,så i vissa fall somnar vi inte förrän halvfem pga smällare och högljudd musik ,för så lång tid måste vi va vakna och då har vi ändå jobbat från kl.09:00 -15:30 på dagen ,vår hund är gammal och äldre hundar får oftast känsligare hörsel .så snälla hade det inte räckt med att smälla raketer mellan den 30e - 1 december. och så att inte smälla så nära hus och lekparker som möjligt, utan istället vara på någon äng och skjuta med tanke på säkerheten??om man nu måste panga var och varannan kväll från december in i Mars/April?? med tanke på hundar ,hästar och katter och även andra djur som blir rädda.