Häv hästmannens djurförbud
Kontakta namninsamlingens skapare
Tyvärr kan han aldrig få tillbaka sin fina otroligt välskötta och välkörda hästar :( Tänka bara vilket jobb han har lagt ner på att få dessa hästar att gå för alla redskap. Jag vet jag kör in arbetshästar och det är inte gjort på en kafferast. Jag hoppas innerligt att han ska få djurförbudet hävt och att några vänliga själar kan SKÄNKA han 3 st fina märrar som han kan fortsätta sitt jordbruk med. Sen kan även VI andra som vill ha han kvar ställa upp vid skörde tider och göra det lite lättare för han. Visa myndigheter att så här får det inte gå till. Han är en av få som kan bruka jorden om det skulle bli kris eller krig i sverige, en vi har mycket att lära av. Tänk på det. Tycker även han kan få tillbaka några kossor de mådde inte heller dåligt. Han behöver den nyttiga mjölken för att orka hålla på.
Re:
Häv detta djurförbud omgående.
Re:
Det ligger troligen ekonomiska intressen bakom detta i grannskapet för att tvinga denne fridens man att lämna sin gård. Huruvida Ingela Björklund har påverkats i detta syfte låter jag vara osagt. Dock stinker det omkring detta beslut!
Häv Hästmannens djurförbud
Jag brukar ha respekt för lagen och juridik, men deta är ofattbart. Hur kan de låta en sådan uppenbarligen inkompetent människa som Ingela Björklund orsaka så mycket skada i lagens namn! Är det likadant med alla s.k. djurskyddsinspektörer och de på länsstyrelserna vad är de för jurister? Skrämmande. I slutänden var det ingen som brydde sig om hästarna mer än denne man. Hoppas Uppdrag granskning tar upp ärendet så svenska folket får se hur godtyckligt det går till i detta landet. Djuren bryr de sig inte om, bara att sätta åt människor.
| This discussion has been closed. |
This comment has been removed by the person who wrote it.
Reason for the removal: Dubbelpost