byt namn på Alva Myrdals Gata

Ändra Gatunamnet Alva Myrdal till något mindre kränkande för sveriges romska befolkning och speciellt för Eskilstunas romska befolkning!!"!

På 1940 talet infördes en registrering av resandefolket, eller "tattarna" som de kallades, av den dåvarande partisekreteraren Tage Erlander samt Gunnar och Alva Myrdal.

Den dåvarande regeringen skulle använda registreringen som underlag för deportering till Tyskland, om Sverige blev indraget i världskriget.

Förföljelse och onda handlingar har fortsatt så sent som på 1940- och 1950-talet. Det rör sig om kravaller, förföljelse och grova våldshandlingar (bland annat i Jönköping 1948). Detta skedde med myndigheternas godtycke och passiva åtgärder när det gällde upprätthålla lag och ordning samt värna om de mänskliga rättigheterna.


Alexander Johansson    Kontakta namninsamlingens skapare