Vi som står bakom advokaten som polisanmälde Jimmie Åkesson
Jimmie Åkesson delar ut flygblad vid gränsen mellan Turkiet och Grekland, med budskapet att ”Sverige är fullt”. Flygbladen är signerade "Svenska folket och Sverigedemokraterna”.
Advokaten Behrang Eslami polisanmälde Jimmie Åkesson för att han inte står bakom formulering att han representerar "Svenska folket".
Nu överväger Jimmie Åkesson att anmäla detta till Advokatsamfundet.
Jag är en del av Svenska folket och står bakom Behrang Eslami med att Åkersson inte har rätt till att representera Svenska folket och att det var rätt att polisanmäla. Gör du också det, skriv under här!
Meddelande från administratören av denna webbplatsVi har stängt denna namninsamling och tagit bort undertecknarnas personuppgifter.Europeiska unionens allmänna dataskyddsförordning (GDPR) kräver ett legitimt skäl för att lagra personlig information och att informationen lagras så kort tid som möjligt. 2 237 |
| Logga in för att bestyra med din namninsamling. |
Är man tyst får man inte till någon förändring.
Skaparen av denna namninsamling stod för sin sak och agerade. Kommer du att göra detsamma?
Andra namninsamlingar som kanske intresserar dig
Vi tillhandahåller ett kostnadsfritt webbhotell för online petitioner. Starta en professionell online petition genom att använda vår kraftfulla service. Våra petitioner omnämns i media varje dag, så att skapa en petition är ett jättebra sätt att påkalla både allmänhetens och beslutsfattares uppmärksamhet.