Stoppa påtvingade trådlösa elmätare utan avtalsservitut!
Vi, undertecknade, motsätter oss installationen av trådlösa elmätare som placerats i våra hem och på vår privata egendom utan skriftligt samtycke eller avtalsservitut.
Elnätsbolagen saknar uttrycklig nyttjanderätt till fastighetsägares egendom för denna typ av teknisk utrustning. Grundlagens egendomsskydd (2 kap. 15 § Regeringsformen och artikel 17 i EU:s rättighetsstadga) ger varje hushåll rätt till skydd för hem och privat äganderätt. I flera remisser har man påtalat att elmätarna är en säkerhetsrisk, både för Sveriges rike och för elnätkunderna och att elmätarna bryter mot GDPR.
De nya elmätarna bygger på ett trådlöst kommunikationssystem som använder pulsad radiosignalteknik. Även om dessa system i huvudsak är utvecklade för industriellt bruk, införs de nu i bostäder. Flera elnätskunder rapporterar symptom såsom sömnsvårigheter, huvudvärk och hjärtbesvär. Enligt försiktighetsprincipen i Miljöbalken ska nya tekniska system som kan medföra risker för hälsa och miljö prövas innan de införs i stor skala. Sådan miljöprövning har inte gjorts.
Vi menar därför att:
· Miljöbalken måste tillämpas även för trådlösa elmätarsystem.
· Egendomsskyddet i grundlagen och EU-rätten ska respekteras.
· Installation av trådlösa kommunikationssystem i hemmet kräver avtal, och kan inte påtvingas ensidigt.
· Det bör alltid finnas ett alternativ i form av traditionell mekanisk mätare som kunden själv kan avläsa, utan extra kostnad.
Vi kräver:
1. Att installationen av trådlöst kommunicerande elmätare stoppas tills hälso- och miljöeffekterna har blivit oberoende utredda.
2. Att elnätskunder garanteras möjlighet att behålla eller återfå mekaniska mätare, utan straffavgifter.
3. Att människors hälsa, trygghet, integritet och säkerhet respekteras enligt grundlag och EU-rätt, före bolagens tekniska och ekonomiska intressen.
Hemmet är den enskildes trygghet. Det måste förbli en plats där människor själva har kontroll över vilken teknik som installeras.
Solveig Silverin Kontakta namninsamlingens skapare