Stoppa beslutet att riva Novas streetfoodpark
Haninge kommun har beslutat att riva Novas Streetfood Park i Vega med hänvisning till en stadsplan från 1986 som säger att det ska vara allmän parkmark på platsen, trots att det varit krog- och kaféverksamhet på platsen under väldigt lång tid.
Detta vill vi protestera mot! Novas Streetfood Park kan vara det bästa som hänt Haninge i matväg. Förutom att det skapar en underbar mötesplats för kommunens invånare och ett antal arbetstillfällen inom kommunen. Kommunen bör applådera företagare som gör något så bra och populärt, inte dra undan mattan under fötterna på dem. Dags att tänka om Haninge kommun!
Meddelande från administratören av denna webbplatsVi har stängt denna namninsamling och tagit bort undertecknarnas personuppgifter.Europeiska unionens allmänna dataskyddsförordning (GDPR) kräver ett legitimt skäl för att lagra personlig information och att informationen lagras så kort tid som möjligt. 1 858 |
| Logga in för att bestyra med din namninsamling. |
Är man tyst får man inte till någon förändring.
Skaparen av denna namninsamling stod för sin sak och agerade. Kommer du att göra detsamma?
Andra namninsamlingar som kanske intresserar dig
Vi tillhandahåller ett kostnadsfritt webbhotell för online petitioner. Starta en professionell online petition genom att använda vår kraftfulla service. Våra petitioner omnämns i media varje dag, så att skapa en petition är ett jättebra sätt att påkalla både allmänhetens och beslutsfattares uppmärksamhet.