Stoppa ordningsvakternas övervåld på svarta människor i Sverige!
Kommentarer
#6604
Jag tycker detta övervåldet är fel!Ava Adamiyat (Falun, 2019-02-17)
#6613
Att detta får bara inte hända överhuvudtaget. Tillsammans är vi starka. Nu får våldet ta slut!Joanna Lillgäls (Surahammar, 2019-02-21)
#6614
Framför allt rubriken - och om utbildning.Delvis har väl kraven redan tillgodosetts genom att vakterna tagits ur tjänst under tiden för utredning.
V Stigzelius (Arvika, 2019-02-21)
#6618
Inget mer rasistiskt motiverat våld från ”ordningsmakt” i diverse uniformer! Det handlar om strukturell rasism där ickevita kroppar värderas lägre än vita dito. Och nej, det spelar ingen roll vad den enskilda väktaren själv har för bakgrund - poängen är att min vita son aldrig skulle slås, sparkas och släpas runt på det sätt hans jämnåriga vänner och klasskompisar varje dag riskerar att utsättas för. Enbart pga hans hudfärg. Väktare och poliser marineras under utbildning och yrkesutövande i andan att man kan begå övergrepp mot vissa människor och komma undan med det, men inte andra.INGET barn ska riskera att utsättas för det pojkarna i Kista råkade ut för. INGEN gravid kvinna ska brottas ner på magen mot en bänk för att hon inte hittar sin biljett! Detta hade aldrig hänt om de varit vita. Vidrigt.
Jenny Lind (Tensta, 2019-02-24)
#6620
tids nog att något händer!lio pacheco (stockholm, 2019-02-24)
#6635
Jag skriver under detta av fri viljaNikita Johannes (Dalarna, 2019-02-26)
#6636
ViktigtFredrik berggren (Trolhättan, 2019-02-27)
#6639
Det måste bli slut på väktarvåldet NU!Eva Bergenbrant (Stockholm, 2019-02-27)
#6665
Pga att vi alla är lika värda och vi alla har rätt att behandlas med respekt.Jessica Hald (Malmö , 2019-04-03)
#6667
Vill inte att folk med höga positioner inom bla dessa vaktbolag ska tro att man glömmer dessa MISSHANDLINGAR genom att de inte gör något uttalandeArinna Maskan (Uppsala, 2019-04-04)
#6668
Det finns många olämpliga vakter.Elizabeth Hatami Svensson (Stockholm, 2019-04-05)
#6669
Självklarhet!Marie White (Stockholm, 2019-04-11)
#6671
No pasaran!Sam Luani (Malmö, 2019-04-17)
#6681
Jag har själv upplevt orättvis behandling av väktare och kontrollanter. De har provocerat och tagit till metoder de inte har rätt till; som att slita av mig min mobil och sen gett dubbla böter även om jag inte ens haft internetteckning för att kunna köpa biljett hem från Arlandas tunnelbaneperrong som jag visade och aldrig fick möjlighet att fixa bara vi kom ur tunneln. Allt av samma väktare och kontrollanter som tidigare tvingat av mig på Arlandas perrong. Anser sj att en bot var tillräcklig, men det tyckte inte dom som ville sätta dit mig ordentligt och som jag menar missbrukade sin position.Pauline Wästgårds (Uppsala, 2020-11-30)
#6682
Jag skriver under som medmänniska som bryr mig om mina medmänniskor och som företrädare för partiet Common Sense in Sweden tillhörande vänsterblocket och för oss är det viktigt att det eventuella våld som poliser, ordningsvakter och väktare använder sig av står i rimlig proportion till den uppkomna situationen, det vill säga inget onödigt övervåld.Mvh Kim Alfredsson, presskontakt för partiet Common Sense in Sweden (www CSI Sweden.se).
Kim Alfredsson (Vänersborg, 2020-12-30)
#6683
Jag är emot rasism och våld och vakterSanna Söderholm (Stockholm , 2021-12-31)
#6684
My husband of African descent was victim of violence by the security for no reason. He didn't attack nor threaten anyone. Five guards run after him and he likely managed to escape. This happened in front of my eyes two days ago, and i am 5 months pregnant.Olga Hendel (Västerås, 2022-09-22)