Sänk hastigheten vid Färjestadsskolan!
Över 600 elever går på Färjestadsskolan som är en av Karlstads största grundskolor, trafiksituationen utanför är inte tillräckligt säker. Vägen har en hastighetsgräns på 50 km/h trots att många barn dagligen rör sig i området, både till fots och på cykel. Det handlar om barn i olika åldrar, som inte alltid har samma konsekvenstänk eller förmåga att bedöma risker som vuxna.
Trots befintliga åtgärder som fartgupp och övergångsställen upplevs hastigheten fortfarande som hög, och trafiken som otrygg. Många bilister anpassar inte farten i tillräcklig utsträckning, vilket skapar en riskfylld miljö för barnen, särskilt med tanke på den tunga trafik med både lastbilar och bussar som passerar otaliga gånger per dag.
- Vi som skriver under denna namninsamling anser att ytterligare åtgärder krävs. En sänkt hastighetsgräns, exempelvis till 30 km/h, i kombination med fler fysiska åtgärder som faktiskt får ner hastigheten, skulle göra stor skillnad för tryggheten
Barn har rätt till en säker skolväg.
Skriv under för att visa att frågan är viktig och att förändring behövs, innan en olycka sker!
Sandra Ramberg Kontakta namninsamlingens skapare