Skrivunder.com

Låt Violetta och hennes son stanna kvar

M Malin Käll · SE

Den 4:de december kommer vår fina kollega Violetta och hennes 5-årige son utvisas till Serbien. Utan ett hem att komma till. Violetta kom till Sverige 2019 i hopp och  tron på att skaffa sig ett tryggt liv och hem för henne. Violetta har hela sin familj här i Sverige sen många år tillbaka på hennes mamma sida. Mamma , syskon och mormor som finns vid hennes sida.

I november 2020 föddes hennes son Ali och redan i mars 2022 började Violetta jobba hos oss i hemtjänsten i Munkedal som timanställd vårdbiträde.

Violetta har ansökt via arbetstillstånd att få stanna i Sverige och sedan oktober 2023 är hon tillsvidareanställd i Munkedals hemtjänst. Omtyckt av våra äldre där hon gör ett bra jobb. Hon har ett stort ansvarstagande när det gäller sin närvaro och delegationer som krävs i vårt yrke.

Nu har hon fått avslag och ska utvisas trots att hon har ett bra jobb med rimlig lön på 26300 kr i månaden enligt kollektivavtal. Hon har under dessa år i Sverige visat att hon har en bra bostad för henne och sonen och försörjer utan att be om någon hjälp. 

Migrationsverket anser att hon  inte tjänar tillräckligt och inte uppnår deras medianlön på 29000 i månaden.

Pojken har gått på förskola sedan 2022 där han trivs och utvecklas som vilket barn som helst. Det finns en delad vårdnad med fadern och han är regelbundet där. 

Hjälp oss skriva under för att ge dom en chans att få stanna kvar. Dom har ingen att komma till när dom kliver av planer i Belgrad. Ingen bostad och inget jobb. 

Dela denna namninsamling

Hjälp den här namninsamlingen att få fler underskrifter.

Klistra in länken i ett meddelande och skicka den till vänner som kanske vill skriva under.




Betald annonsering

Skrivunder.com kommer att marknadsföra denna namninsamling till 3,000 personer.

Läs mer...

Välj din budget
Betalningsmetod
PayPalGoogle PayApple PayMobilePayKreditkort

Välj en betalningsmetod för att fortsätta.