Ingen särbehandling av ambulanssjukvårdarna!

Ingen särbehandling av ambulanssjukvårdarna!
En välfungerande ambulansverksamhet i region Stockholm förutsätter erfarna och kunniga medarbetare, Vidareutbildad (VUB) sjuksköterskor och ambulanssjukvårdare.
Ett effektiv och framgångsrikt arbete i ambulansen med patienterna fodrar teamarbete mellan VUB sjuksköterskan och ambulanssjukvårdaren, bägge är oumbärliga i sin yrkesroll!
Återigen negligerar arbetsgivaren 40 % av ambulanspersonalen när man gör satsningar på ersättning för obekvämarbetstid och inför en kvar-stanna-bonus enbart för den ena yrkesgruppen.
Detta osynliggörande väcker en enorm ilska och frustration bland ambulanssjukvårdarna inom AISAB.
Vi kräver att AISAB
Inför likvärdig Ob-ersättning
Inför en likvärdig stanna-kvar-bonus för ambulanssjukvårdare
Kontakta författaren
Hantera dina underskrifter
Har du inte mottagit bekräftelsemejlet eller vill du ta bort din underskrift?
Hantera dina underskrifterDela denna namninsamling
Hjälp den här namninsamlingen att få fler underskrifter.
Betald annonsering
| Logga in för att bestyra med din namninsamling. |
Är man tyst får man inte till någon förändring.
Skaparen av denna namninsamling stod för sin sak och agerade. Kommer du att göra detsamma?
Andra namninsamlingar som kanske intresserar dig
Vi tillhandahåller ett kostnadsfritt webbhotell för online petitioner. Starta en professionell online petition genom att använda vår kraftfulla service. Våra petitioner omnämns i media varje dag, så att skapa en petition är ett jättebra sätt att påkalla både allmänhetens och beslutsfattares uppmärksamhet.