Godkänn Freja e-ID som identifikationsmetod för butiker utan personal på kvälls/nattetid
Idag så är det så att några butiker som har öppet efter 20:00 tar bort personalen och kräver Bank-ID för att man ska få komma in i butiken vilket är förståeligt och acceptabelt, men vi som har förvaltare har inte rätt att använda Bank-ID för att bekräfta identiteten så då får vi skapa ett elektroniskt ID hos Freja. Nackdelen är att alla butiker inte har godkänt Freja som alternativ för identifiering, detta trots att det är godkänt hos Skatteverket och 1177.
Min önskan är att du med din underskrift står bakom min förfrågning om att Freja även ska godkännas på butiker som är personallösa efter vissa tider på kvällen/natten.
Kontakta författaren
Hantera dina underskrifter
Har du inte mottagit bekräftelsemejlet eller vill du ta bort din underskrift?
Hantera dina underskrifterDela denna namninsamling
Hjälp den här namninsamlingen att få fler underskrifter.
Betald annonsering
| Logga in för att bestyra med din namninsamling. |
Är man tyst får man inte till någon förändring.
Skaparen av denna namninsamling stod för sin sak och agerade. Kommer du att göra detsamma?
Andra namninsamlingar som kanske intresserar dig
Vi tillhandahåller ett kostnadsfritt webbhotell för online petitioner. Starta en professionell online petition genom att använda vår kraftfulla service. Våra petitioner omnämns i media varje dag, så att skapa en petition är ett jättebra sätt att påkalla både allmänhetens och beslutsfattares uppmärksamhet.