Upprop för Hertsöskolan!
Quoted post
Carina |
#81 Vi är stolt!!2015-10-21 20:54Med eller utan funktionshinder är detta ett otroligt korkat underlag. Tänk dig själv att ta ut kontoret till Ica maxi kön en vanlig vardag...tänk ljudet....koncentrationen...försök kommunicera...försök lyssna...försök prestera. Tänk då en dag med lite fler människor...kanske en julrea...Fler människor (elever)...innebär ännu svårare koncentration. Vad/hur/när ska en elev veta vart man ska, vad man ska prestera eller...iaf...bör prestera i detta kaos på upp till fem-sex-sju, ja kanske ännu fler parallellklasser. Har inte våra elever svårt att prestera så kommer de definitivt att ha det svårt att komma att synas, höras, kommunicera i de kommande klasserna som säkerligen kommer att sluta på minst ett 30 tal elever /klass inom en snar framtid. Det "ska inte sparas" heter det -än så länge, tids nog inom en snar framtid kommer ni att se till att våra barn kommer att få en svårare framtid, en osäkrare trygghet. En stor skola där ni med ert underlag kommer att vilja göra våra barn anonyma. Kulturskolan, svedje skolan är en av Luleås bästa skolor. Har ni hört deras sång. Kom och lyssna på framtids kören med "hertsön i vårt ♡". Vi är stolta hertsö bor. Vi är stolt över mångfalden. Över våra skolor. Över vår miljö. Över vår sammanhållning, badhus, Idrotts verksamheten, naturen, miljögården..Listan kan göras lång. Mycket lång! Luleås största bostads område måste självklart få möjlighet att behålla sina skolor, elevernas framtid, hertsöns framtid! Carina Sammelii jag flyttade till hertsön för 10 år sedan med min familj. Vi sökte oss till Hertsön just på grund av allt detta. Att Hertsön verkligen har allt -försök inte ta ifrån oss detta! Inte för att höra (inlägg NSD) "att vi ska kunna planera vart man vill bo i framtiden". Vi vill bo kvar på Hertsön med en skola från de underbara förskolorna som finns utplacerade på olika ställen med fokus på trygghet&närheten mellan hemmet&förskolan, underbara kulturskolan svedje samt en 4-9 skola med en mångfald som berikar våra barn. Du får mer än gärna kommentera hur du tänkte här! ? Kan det vara så att vi lägger ner Hertsön helt & hållet också öppnar vi upp ett "nytt Luleå," där vi alla heter "nya kronan"& vi alla tänker samma, uppför oss likadant. Vi bygger ett nytt höstadium där alla elever ryms till och med de elever med diverse diagnoser och tillsammans ger vi våra barn ett uppväxt med en stor skola där alla (inte) platsar. Är det då man inte bara börjar välja de privata skolorna utan även efterlyser att någon person som ser till tryggheter och börjar med privata stadsdelar då kommer jag vara den som anmäler mig först. Vi bor här på hertsön för att vi vill det! Snabba på med bygger av hertsö heden. Fler vill bo här & Välkommen säger vi till dem oavsett bakgrund.
Vi trivs med hertsöns förskolor, fritids hem & skolor rör inte dem!!! |
Svar
anna |
#88 Re: Vi är stolt!!2015-10-25 21:07:17Mkt bra! |
Säg NEJ till beslutet att begränsa färdtjänsten i Håbo kommun
Elupproret i Skåne
Rädda Gröndalsskolan från rivning!
Varför utvisa Mostafa???
För Stefan Carlens som chef
Skärp er SF bio. Bojkotta Spermageddon.
Lägg ner Public service
Sollefteå Sjukhus ska vara kvar
Protest mot felaktiga nätverksavgifter!!
Vi kräver att alla mejeri och köttprodukter bovaermärks!
Föräldraupproret för nikotinfria barn
Rädda Vargen-Stoppa vargslakten!
Protest mot stängning av vårdcentralen
Finns det något du skulle vilja förändra?
Är man tyst får man inte till någon förändring. Skaparen av denna namninsamling stod för sin sak och agerade. Kommer du att göra detsamma? Bilda opinion genom att starta en namninsamling.
Starta en egen namninsamlingAndra namninsamlingar som kanske intresserar dig
Protest mot Jordbruksverkets remissförslag angående burstorlek
8380 Skapad: 2025-03-13
Protestlista mot Jordbruksverkets ny regler för hållning av tamhöns och andra marklevande fåglar
1770 Skapad: 2025-03-14
Gör din röst hörd - Östhammars jourmottagning
1148 Skapad: 2025-03-18
Rädda IVA och akuten på Ljungby lasarett!
3028 Skapad: 2025-02-24
Dumpen Kräver lagändring för skydd av våra barn
82411 Skapad: 2022-02-13
Stoppa resurspassen inom vård och omsorg i KAK
407 Skapad: 2025-03-20
Vi kräver att alla mejeri och köttprodukter bovaermärks!
684 Skapad: 2025-03-12
Rädda Rastsjöbadet!
479 Skapad: 2025-03-12
Nej till förstudie inför bildandet av Vindelfjällens nationalpark
837 Skapad: 2025-03-13
Vårdnadshavare och elevanhöriga emot förslag om ändrad organisation för Kvarnbergsskolan och Orrholmsskolan från hösten 2026
303 Skapad: 2025-03-18
Läkarbemannat dygnet runt - Tierps Jourmottagning
261 Skapad: 2025-03-22
Stoppa utvisningen av İdris Mammadli – låt honom stanna i Sverige!
1525 Skapad: 2025-03-01
STOPPA höjda parkeringsavgifter i Malmö!
485 Skapad: 2025-03-10
Rondell tack!
180 Skapad: 2025-03-17
Stoppa stor YouTuber Anjo från att outa minderårigt brottsoffer
268 Skapad: 2025-03-12
Stoppa Jordbruksverkets ogenomtänkta burkrav (L80) – Rädda djurhobbyn i Sverige!
175 Skapad: 2025-03-19
Skärp er SF bio. Bojkotta Spermageddon.
5339 Skapad: 2025-02-23
NEJ till fortsatt expansion av vindkraftsparker runt Trehörningsjö
142 Skapad: 2025-03-16
📢 Rädda Finnsjöns förskola! 📢
135 Skapad: 2025-03-20
Parkeringssituationen Täby Park
116 Skapad: 2025-03-18