Ta inte av våra skattepengar till mjölkbönderna!
Vendela |
/ #322015-08-30 21:20Ni som skrivit här förstår väldigt lite vad som händer i omvärlden. Bönder sliter hårt för att försörja sina familjer och värnar mer om djuren än någon här är kapabel att göra. Majoriteten här har en skev omvärldsuppfattning och ett ignorant förhållningssätt vilket allvarligt skadar samhållet och indirekt djuren som ni intalar er att ni hjälper. Man tror sig kunna se hur djuret mår genom att studera dess omgivning och föreställa sig själv leva där och utgå från att det är vad djuret skulle känna. Man saknar en förståelse för hur oförlåtande naturen är för djuren med i det fria rovdjur, sjukdomar, köld och svält. Från det enkla människolivet har man bilden av att naturen är som i Lambi-reklamen på TV. Med resonemanget om att jag var ett djur skulle jag vilja var utomhus, så tror man sig veta vad som är bäst. Utan att ha studerat djurliv, utan att ha en utbildning inom ämnet eller någon som helst egentlig kunskap. I Sverige håller vi en hög standard gällande skötsel av boskap, en minskning av mjölkproduktion i Sverige skulle leda till ökad import från ett närliggande land med mjölkproduktion. Som då sannolikt håller en lägre standard gällande skötseln, tänk Danmark. D.v.s. att minska mjölkproduktionen här skulle leda till en omedelbar utökning av produktionen utomlands i möjligen olämpliga förhållanden. Inte för att någon här skulle bry sig om konsekvenserna av sitt agerande, jag menar om man skapar lite på ytan så bryr ni ju enbart om er själva och den här "rädda-djuren"-scharaden är bara en fasad för familj och vänner. Seså tänk inte mer på det, gå och köp ett nytt sminkset (Det där som testades på djur), eller masskonsumera mer skor/kläder (Ökade emissioner, barnarbete?). Med erat extremistiska tänkande skulle jag rekommendera er självmord då ni själva utgör en miljörisk. |
|
Värna Public Service opartiskhet
Bevara Eftersnack – en unik röst i det svenskspråkiga medielandskapet i Finland.
Protest mot stängning av vårdcentralen
Rädda liv, hjälp ALS-sjuka att få använda nytt läkemedel.
Nej tack till skolplikt från tre års ålder!
Sollefteå Sjukhus ska vara kvar
Nej till betalparkering i Blackeberg!
Protest mot felaktiga nätverksavgifter!!
Vi kräver att alla mejeri och köttprodukter bovaermärks!
STOPPA GRUVAN I NUNASVAARA/STOP THE MINE IN NUNASVAARA
Föräldraupproret för nikotinfria barn
Stoppa nedläggning av Bosgårdsskolan och Fässbergsskolans mellanstadium, Mölndal
Skärp er SF bio. Bojkotta Spermageddon.
Stoppa Stockholms stads planer på att dumpa 200 000 kbm förorenade massor i Kanholmsfjärden!
Finns det något du skulle vilja förändra?
Är man tyst får man inte till någon förändring. Skaparen av denna namninsamling stod för sin sak och agerade. Kommer du att göra detsamma? Bilda opinion genom att starta en namninsamling.
Starta en egen namninsamlingAndra namninsamlingar som kanske intresserar dig
Förbjud franskt vin!
10273 Skapad: 2025-09-18
Rädda Unga Vuxna i Lund
979 Skapad: 2025-09-12
Stöd för fader Georges och den maronitiska missionen i södra Sverige
504 Skapad: 2025-09-14
Stoppa Stockholms stads planer på att dumpa 200 000 kbm förorenade massor i Kanholmsfjärden!
5847 Skapad: 2025-07-19
Bevara Barkarby och Skälby som ett grönt småhusområde!
211 Skapad: 2025-09-02
Säg NEJ till flytt av de äldre på Sörbygården Brålanda.
185 Skapad: 2025-09-16
Stoppa nedmonteringen av fjärrvärmen i Övertorneå
163 Skapad: 2025-09-12
Jag vädjar om hjälp - Låt min Ashkan stanna
694 Skapad: 2025-09-06
Behåll biblioteket där det ligger - utveckla biblioteket på plats!
140 Skapad: 2025-09-16
Trygg skolväg och säkrare trafik i Lindholmen – agera nu!
118 Skapad: 2025-09-15
Dumpen Kräver lagändring för skydd av våra barn
87330 Skapad: 2022-02-13
LÅT GJULFIDAN MED FAM.STANNA I SVERIGE
106 Skapad: 2025-09-16
Rädda Gemöskolan
101 Skapad: 2025-09-17
Ändra regleringen för assistanshundar
130 Skapad: 2025-09-11
Värna Public Service opartiskhet
11450 Skapad: 2025-08-12
Hjälp Höörs BK att framföra sin oro
84 Skapad: 2025-09-12
🚨 Stoppa utvisningen av Caglayan! Ingenjör, småbarnspappa och make till en cancersjuk kvinna riskerar att skickas till Turkiet 23/9 – där han förföljs för sin kritik mot Erdoğan.
80 Skapad: 2025-09-12
Halverat beslut gör att Madeleine får ej ta del av samhället
65 Skapad: 2025-09-17
Förstör inte vår hundrastgård i Vitabergsparken
59 Skapad: 2025-09-18
Namninsamling mot planförslaget för fastigheten Predikanten i Mariastaden (dnr 909/2022)
274 Skapad: 2025-09-10