Protest mot sämre skolmat på Engelbreksskolan
Kontakta namninsamlingens skapare
Helt sjukt att det ska dras ber på deras mat!!! Dra ner på lärarnas kaffe och fika!
Blir såååå jävla förbannad rent ut sagt.Matvanor, hälsa och lärande hänger ihop och påverkas av varandra. Att varje dag få i sig den mängd energi och näring som kroppen behöver är en förutsättning för att en elev ska må bra, utvecklas samt orka koncentrera sig och prestera i skolan.Mätta elever som ätit en bra skollunch bidrar till bättre arbets- och studiemiljö för såväl elever som skolpersonal. Det borde väl vuxna människor förstår eller??
För några av barnen så är skolmaten det enda hälsosamma målet om dagen då deras hemmamiljö inte kan erbjuda detta. Skäms! Måste finnas andra kostnader det går att dra ner på! Med vänlig hälsning, Pia
Skriver under! Sandra Tingman Wallentinsson, Brämhult
Mycket bra initiativ! Pengar finns, de måste omfördelas och vi behöver också se över vad de används till. Mer barnvänlig mat i fokus! Självklart ska barnen få prova nya spännande rätter, men grunden måste bestå av mat som appellerar till barnen i första hand.
Hur stor del påverkar en bra och näringsrik måltid möjligheten att ta till sig utbildningen?
Det ges mycket utrymme kring att uppnå mål i den ena undersökningen efter den andra - kan en del av svaren ligga i de mest grundlläggande behoven så som fysisk aktivitet och matintag?
Våra barn behöver bättre mat inte sämre!
Anders Hedendahl
Tomat, gurka och pizzasallad. That's it. Ett förr ganska näringsrikt salladsbord blev ett skämt.
Hamburgare, korv med bröd, pizza, tacos och pannkakor. Allt ska bort! Varför? Våra barn äter förmodligen för mycket de dagar dessa rätter serveras. Det kostar pengar. Därför är det läge att ta bort de rätter barnen uppskattar och ersätta dessa med mindre populära. Då kan de politiker som sätter budgeten klappa sina välgödda magar och vältra sig i kortsiktig lyx.
Vi vi tar köttfärsen också med när vi ändå är igång. Barnen kan ju käka sill istället. Eller titta på den. Ja, då blir det billigare.
Skämmes, ta mej fan.
Misslyckad organisering och misslyckad lokalförsörjning
Det är så tråkigt att oförmågan bland Borås politiker att organisera skolan på ett effektivt sätt ska leda till negativa effekter på så många områden. Sedan tidigare har lärartätheten minskats kraftigt med indragna speciallärare.
När speciallärare drogs in förklarade politikerna att det berodde på höga lokalkostnader för skolor i Borås.
Det är anmärkningsvärt att Borås politiker inte lyckas se till att varje skolledning får ansvar för skolans intäckter och kostnader som en helhet. Denna oförmåga innebär att skolledningen på Engelbrekt bara kan se på när resurser dras in pga andra politikers och tjänstemäns misslyckanden. Varje skolledning i Borås måste därför få ett inflytande över skolans hela ekonomi, inklusive beslutsrätt att teckna eller säga upp skollokaler.
Misslyckanden inom lokalförsörjningen i Borås får inte påverka våra barns förutsättningar i skolan i den utsträckning som det är idag.
Tragiskt
Maten är redan dålig som den är. Ska man göra den sämre? Då stämmer det att välfärden håller på att urholkas ändå? Många som tycker att det bara är skitsnack när ett visst parti påpekar det hela tiden. Så tråkigt!
| This discussion has been closed. |