Folkomröstning om invandring
Kontakta namninsamlingens skapare
Gäst#701 Oct 05, 2015, 16:27
för denna invandring är bara åt helvete helt sinnes sjukt kostnaderna går inte ens att räkna spelar ingen roll om dom höjer skatten till 90 procent går ändå inte ihop
Gäst#702 Oct 05, 2015, 19:43
Det räcker nu,vi har gamla och barn som pengar borde satsas på.Dessutom mer pengar och resurser för barn med särskilda behov.Mer personal i äldreomsorgen mindre barngrupper i förskola och i grundskolan.Välbetalda lärare med kompetens! Vi har nog med problem med psykriatin,vi behöver inte "importera" tickande bomber som har varit utsatta för trauman. Vi importerar utlänningar som kräver det ena och det andra.Vad händer med våran kultur?Denna politik är sanslös!
Gäst#703 Oct 05, 2015, 20:23
Jag vill ha en folkomröstning därför jag anser att nuvarande partiledare inte kan/klarar av att styra Sverige. Jag vill att Sverige Demokraterna tar över rodret.
Gäst#704 Oct 05, 2015, 20:34
De har gått för långt här i landet.
Gäst#705 Oct 05, 2015, 20:45
Sverige behöver tänka om. Man kan inte offra all Svensk kultur och alla svenska värderingar för att tillgodose andra människor som kommer till vårt land.
Gäst#706 Oct 05, 2015, 23:20
Det räcker nu, vi har gjort vårt mer än väl.
Gäst#707 Oct 06, 2015, 01:45
För att den är nödvändig. Jag vill inte vara med om detta sociala experiment.
Gäst#708 Oct 06, 2015, 05:46
Är för invandring men tycker det har eskalerat.
Inför gränskontrollerna igen.
Det räcker inte med att ge mat och vatten.
Vad händer sedan? Hur ska vi kunna ta hand om alla asylsökanden? Det finns varken bostäder eller arbeten.
Inför gränskontrollerna igen.
Det räcker inte med att ge mat och vatten.
Vad händer sedan? Hur ska vi kunna ta hand om alla asylsökanden? Det finns varken bostäder eller arbeten.
Gäst#709 Oct 06, 2015, 07:25
Sverige håller på att gå under
Gäst#710 Oct 06, 2015, 13:44
Sverige klarar inte av denna anstormning...
Vi måste kunna ta hand om våra egna först!!
Gäst#711 Oct 06, 2015, 14:16
Jag vill bo i ett land där alla är mina jämlikar. Svenska seder och bruk måste bevaras. Svenska lagar ska respekteras.
Gäst#712 Oct 07, 2015, 06:23
Än så länge lever vi i ett demokratiskt samhälle, då är det oxå svenska folket som ska bestämma hur detta land ska se ut i framtiden och inte någon tillfälligt sittande regering. Vi har rösträtt här i Sverige, så låt oss då få rösta även i denna fråga. Det är mest demokratiskt.
Gäst#713 Oct 08, 2015, 10:45
Det ar oansvarigt av politikerna att lata folk komma in i landet nar vi inte kan ta hand om dem. Det ar inte ratt att ge ut PUT. TUT skulle racka. Det ar inte ratt att de som sager att de ar fran Syrien inte behover bevisa det. Det ar inte ratt att de som kommer fran ett annat land dar de varit sakra ska fa soka asyl i Sverige.
Det finns inga krav pa friskhetsintyg. Det finns de som blir motta och inslussade i Sverige utan att registrera sig. Det ar ju suspect om nagot. Det ar fel att ta av bistand for de som ar i flyktinglagren for att gora det battre for de som ar sakra har. Tak over huvudet, mat och sakerhet borde racka. Det ar inte ratt att klaga och krava saker fast man ar i sakerhet. De borde fa en athutning men istallet ber Sverige om ursakt. Det ar absurdt.
Det finns inga krav pa friskhetsintyg. Det finns de som blir motta och inslussade i Sverige utan att registrera sig. Det ar ju suspect om nagot. Det ar fel att ta av bistand for de som ar i flyktinglagren for att gora det battre for de som ar sakra har. Tak over huvudet, mat och sakerhet borde racka. Det ar inte ratt att klaga och krava saker fast man ar i sakerhet. De borde fa en athutning men istallet ber Sverige om ursakt. Det ar absurdt.
Gäst#714 Oct 08, 2015, 11:42
Invandring ska berika och komplettera Sverige, inte ske på bekostnad av, svenskar o svensk kultur, som det är nu. Varje land måste vara rädd om sin kultur - även Sverige! För utan den har vi ingen turism o inget arv att ge våra barn!
Anonymous#715 Oct 09, 2015, 09:56
Därför att jag vill ha mindre invandring så att den svenska välfärden åter får blomma!
Gäst#716 Oct 10, 2015, 19:08
Sverige kan inte vara världens generösaste land i världen! Visst skall vi hjälpa. Men inte på bekostnad på vår egen ekonomi, som inte räcker till för vård och skola och omsorg och inte minst för våra fattighetspensionärer
Gäst#717 Oct 15, 2015, 08:06
Jag tror att demokrati ar basta losningen pa detta problem.
Gäst#718 Oct 15, 2015, 19:34
Vi måste rädda oss själva nu
Gäst#719 Oct 15, 2015, 19:40
Det är bra nu vi som bor här blir bort glömda
Gäst#720 Oct 15, 2015, 23:12
Sverige är i flyktingpolitik kaos just nu och den svenska välfärden är i fara att kollapsa om flyktingmottagandet inte stoppas nu!
Gäst#721 Oct 15, 2015, 23:27
Sverige är i kaos och den svenska välfärden håller på att kollapsa. Sverige måste räddas nu innan det blir försent!
Gäst#723 Oct 16, 2015, 17:02
Det räcker nu!
Gäst#724 Oct 16, 2015, 17:33
Jag tycker demokratin ska få styra i denna viktiga fråga. Folket bör få välja själva.
Gäst#725 Oct 17, 2015, 06:45
På grund av den helt sanslösa invandringspolitik som s mp och V driver vi kan inte ta hand om alla som kommer grund av lögner som sprids i andra länder har själv kontakt med invandrare som är besvikna på Sverige o de fagra löften som dom fått då det visar sej vara mer lögner än sanning
| This discussion has been closed. |