Bevara kulturen i Nyköping. Inför kultur-zoner!

Tovastugan - en modern folket park i sorg och förtvivlan 💔

 

I sex år har Tovastugan varit mer än bara en restaurang; vi har byggt en viktig mötesplats där människor i Nyköping har kommit samman och skapat glädje. Vi har alltid strävat efter att vara en positiv kraft för vårt samhälle och bidra till välmående, gemenskap och ett rikt kulturliv. Genom våra evenemang sysselsätter över 70 ungdomar varje sommar och bidrar till näringslivet i Nyköping. 

 

Nu, med ett tungt hjärta av förtvivlan, sorg och ilska, måste vi dela att vi står inför ett orättvist beslut. Dom anonyma klagomålen på ljudnivåer har resulterat i beslut från Miljö och samhällsbyggnad att bötfälla oss med 50 000 kr varje gång vi har trubadurkvällar, musikquiz eller konserter. Detta är en drabbande åtgärd som hotar vår verksamhet och hela den gemenskap vi har skapat. Ja för även när en ensam gitarr står på scen så menar miljö och samhällsbyggnad att det är för högt hos grannen. Ca 27 decibel. Det betyder 50 000 kr böter/dygn varje gång. 

 

Vi vet att dessa klagomål kommer från 1-2 individer som har fört en häxjakt mot oss sedan vår start. Trots våra ansträngningar att förstå och kommunicera med hen, har våra kärleksfulla försök varit lönlösa.

 

Det känns som om kommunen, tillsammans med vår granne på Folkungavägen, har gett Tovastugan och Nyköping den mörkaste och kallaste julklappen man kan tänka sig. Vi är ledsna, men vi är inte redo att ge upp. Vi ber er därför om ert stöd i denna svåra tid. Vi vill inte att detta ska vara slutet för Valborgsfirande, midsommarfirande, quiz, trubadur-kvällar och konserter. 💔❤️

 

💔 Tillsammans för Tovastugan! Låt oss kämpa för den gemenskap och kultur som betyder så mycket för oss alla.


Tovastugan Nyköping    Kontakta namninsamlingens skapare

Skriv på denna namninsamling

Genom att skriva på godkänner jag att Tovastugan Nyköping kan se all information jag lämnar i detta formulär.

Vi offentliggör inte din e-postadress på nätet.

Vi offentliggör inte din e-postadress på nätet.

Jag godkänner att informationen som jag anger på det här formuläret behandlas i följande syften:




Betald annonsering

Skrivunder.com kommer att marknadsföra denna namninsamling till 3000 personer.

Läs mer...