Dra in skadeståndet till den våldtäktsman som fick 840 000 kronor

Kommentarer

#90805

Helt vansinnigt och får bara inte ske!

Kristina Johansson (Torsby, 2021-08-19)

#90806

En våldtäktsman förtjänar att sitta inne inte få skadestånd för att ha skadat en kvinnas liv förevigt

Moa Andersson (Östersund, 2021-08-19)

#90807

Jag tycker detta är fel.

Robin Reyes (Växjö, 2021-08-19)

#90809

Ska ***** få belöning för att han har begått grova brott???
Samt att det är av våra skattepengar detta tas! Ge er!!!
Det räcker nu!!! Sluta klema med dessa brottslingar som tror att de kan göra brott av olika slag här i Sverige. De har inget här att göra när de inte kan sköta sig och följa de regler och lagar vi har här i Sverige. De som begår brott i vårt land bör utvisas på livstid. Och så även *****!!! De som sköter sig, arbetar och betalar skatt får gärna stanna kvar. Men brottslingar...NEJ!!!

Maria Klang (Storvreta, 2021-08-19)

#90810

Jag anser att rättsystemet har gjort en missbedömning i detta fall och att den skyldige inte är berättigad till något annat än ett hårt och långt straff för det grova brott han begått

Fredrik Brunzell (Västerås, 2021-08-19)

#90818

Jag skriver under detta frivilligt pga att detta är åt h-vete att brottslingar skall få skadestånd när det skall gå till den utsatta.

Christer Nilsson (västerhaninge, 2021-08-19)

#90820

Våra skattepengar som vi sliter för dag in och dag ut ska fan i mig inte gå till pedofiler som dessa!! Höj straffen istället för att befria dem med tjocka plånböcker.

Savin Caliskan (Helsingborg, 2021-08-19)

#90825

Det är så fel.

Stefan Otter (Kristinehamn, 2021-08-19)

#90828

Under all kritik, skäms över Sverige

Lukas Jonsborg (Halmstad, 2021-08-19)

#90836

Det är helt sjukt att Sverige av alla länder har nästan SÄMST rättssystem i praktiken, i teorin ska den vara bra.

Ed Svedin (Sundsvall, 2021-08-19)

#90844

Han förtjänar inte 1 krona ! Livstid

Stephani Pusunc (Norrköping, 2021-08-19)

#90846

Dags för ny regering kanske? Nu har nog den rödgröna regeringen förstört Sverige tillräckligt

André Lindh (Södertälje, 2021-08-19)

#90855

För de är inte rättvist mot flickan som han förstört

Nellie Petersson (Höganäs, 2021-08-19)

#90856

Sluta belöna grova övergrepp och ”karriärer” byggda på kriminalitet, varför ska man satsa på skolan och gå en utbildning som tar 5+ år när man kan sitta inne på ett ”lyxhotell” utan hyra, få utbildning, jobb etc. Och sedan ovanpå de få en månadslön som är dubbelt så hög UTAN SKATT (!) som man skulle få efter man tagit examen?!
Sverige är de perfekta landet att leva i som grovt kriminell...

Moa Ohlin (Eslöv, 2021-08-19)

#90864

Jag skriver under pågrund av rimliga skäl, ingen ska kunna tjäna pengar på att våldta!

Alice Engman (Umeå, 2021-08-19)

#90884

Per Mattsson

Per Mattsson (Götene, 2021-08-19)

#90897

En våldtäksman ska inte få skadestånd, snarare utvisas om han vistas illegalt i landet.

Jonas Wennergren (Linköping, 2021-08-19)

#90928

Vi kvinnor är rädda VARJEDAG att nått sånt här skulle hända mot oss själva eller någon nära. Vi kvinnor har varit offer i miljontals år och då var det ’normalt’. Nu idag när allihopa är medvetna om sexuellt ofredande som #MeToo så ska det inte bli bortglömd. Jag har varit en offer flertals gånger. Min egna mamma var nästan ett offer en gång i tiden. Familj och vänner. Det är kanske inte varje man, men det är VARJENDASTE KVINNA. Med tanken att här i Sverige man kan våldta, misshandla, kidnappa eller till och med mörda någon och få pengar för det är det mest vidrigaste grejen som man kan tillåta. Att Sveriges lagar kan ge ett slapp på handen mot en vidrig kriminell är helt efterblivet, det gör så att jag känner mig inte trygg längre. Inte som om jag inte redan gör det. Men nu känner jag att varken jag eller någon annan kan få de rättvisa de förtjärnar. Utan att någon ska visa sympati till ************. Jag känner mig inte trygg att mina nära och kära kan bli i fara och de får ingen rättvisa. Och om nått sånt härt skulle hända mot mig och gör ett rop på hjälp, att det skulle vara meningslöst. För regeringen skulle inte visa någon nåd till offret utan att hylla en våldtäcksman med en förmögenhet, även att de bryter flertals mänskliga rättigheter, är bara rent åt sagt hyckleri. Sverige har nu blivit ett SKÄMT. Jag vill ha ett tryggt värld, där varje kvinna behöver inte känna att de kommer inte få hjälp. En värld där varje kvinna behöver inte ha nycklarna i sina knogar eller att vara rädd så fort det blir mörkt ute. Som jag skrev tidigare… Det är kanske inte varendaste man, men det är varendaste kvinna. Men i det här fallet så borde män som ************ bli straffad.
HAN borde rutna i fängelset. 10 år är för litet.

Veronica Dover (Mjölby, 2021-08-19)

#90933

En våldtäktsman ska inte få 850000 för att våldta någon i 17 timmar. Tjejen ska få alla dem pengarna. Utvisa killen nu tack och han ska inte få ett skit.

Dennis Lindblom (Norrköping, 2021-08-19)

#90937

För att Sveriges rättsystem suger

Malin Thure (Jönköping, 2021-08-19)

#90943

Varför skall någon som gjort något så fel belönas?!

Thomasin Willman (Lund, 2021-08-19)

#90946

Pga att ja inte står bakom detta o är så sjukt trött på Sverige rättsystem gällande våldtäkter o liknade som är riktat mot kvinnor. Vi är så förminskade o förtryckta i detta land o i hela världen. Att detta ens ska behövas är så sorligt, det ska vara en självklarhet att en våldtäktsman inte ska få några pengar för att ha begått ett sådant brott.

Charlie Wallensteen (Stockholm, 2021-08-19)

#90965

Helt sjukt att den som våldtagit ska få skadestånd.

Johanna Grankvist (Norrköping, 2021-08-19)

#90972

Lagen måste ändras genast. Det ska ALDRIG löna sig att begå brott

Robert Norén (Kalix, 2021-08-19)

#90978

Jag skriver på detta för att jag står för rättvisa och denna äckliga våldtäcksman förtjänar att ruttna i fängelset.

Dunya Kharto (Helsingborg, 2021-08-19)

#90980

Detta är fruktansvärt, hur det ens är möjligt. Skäms över Sveriges rättsystem.

Caroline Holmberg (Stockholm, 2021-08-19)

#90983

Vårt rättssystem är skevt, särskilt då en våldtäktsman får skadestånd när det är han själv som orsakat skada på offer som var oskyldiga. Han har ingenting att göra ute i samhället och förändring måste ske! Ingen som begått sådana vidriga handlingar förtjänar frihet, inte minst skadestånd. Det får vara nog nu!

Elin Fredriksson (Stockholm, 2021-08-19)

#90994

Tjejena borde få pengarna istället

Elsa Önnerlöv näslund (Malå, 2021-08-19)



Betald annonsering

Vi kommer att visa annons för den här namninsamlingen för 3000 människor.

Läs mer...