STOPPA 25m LÅNG CEMENTVÅGBRYTARE

Kommentarer

#4002

Platser att Surfa på är sällsynta och få i Sverige. Människans ingrep och påverkan på djur och natur är sedan länge alldeles för långt gångna.
Än mer betong i havet och högre koldioxidhalt i atmosfären, NEJ tack.

(Billeberga, 2021-04-04)

#4004

I sign to protect Mölle's beautiful natural environment

(Malmo, 2021-04-04)

#4005

Finns inte många platser i Sverige där man kan surfa, om möjligheten finns att bevara dessa få platser dit folk vallfärdar från hela landet, varför inte främja dessa istället för att ta förstöra de sista platser som finns kvar.

(Malmö, 2021-04-04)

#4006

Det finns för få ställen av detta slag i Sverige!

(Umeå, 2021-04-04)

#4011

Översittare

(Trollhättan, 2021-04-04)

#4013

Surfing är en häftig sport och jag när jag hörde att Mölle-vågen var en av Sveriges bästa så är det klart den ska vara kvar för surfarna. Mölle är en jätte fin plats, men inte för bad.

(Ängelhom, 2021-04-04)

#4017

Mölle är känt långt utanför Sveriges gränser bl a för de fantastiska möjligheterna till vågsurfing, som är en sport- och friluftsaktivitet som växer snabbt. En pir/vågbrytare skulle förstöra denna unika miljö för all framtid.

(Stockholm, 2021-04-04)

#4018

Jag undertecknar detta eftersom jag gillar att surfa

(Eket, 2021-04-04)

#4019

Vart skall jag börja?
Den enda vettiga förklaringen till att ett sådant här beslut överhuvud taget begrundas
måste möjliggöras av en grav underskattning av omständigheterna.

Att värdera en förlängning av ytterligare en betong pir högre än en nästan helt unik företeelse i Sverige,
det vill säga en våg för surfing, kan inte bero på not annat än grov okunskap.
Det går inte att understryka med mer eftertryck.

Sådan naturliga batymetriska förhållande som råder i den underbara staden Mölle går att räkna på mindre än en hand.
Det finns helt enkelt inte något liknande situationi hela detta avlånga land och det vore inget annat än en tragedi
om besluta gick igenom.

Se er omkring i världen, surf vågor är unika natur fenomen som om dom går förlorade
aldrig kommer åter igen. Vad betyder då ytterligare än av hundratals betongkonstruktioner,
ytterligare en expanderande hamn eller vågbrytare?

Det finns mycket mer att vinna än att förlora på att bevara Möller unika våg.
Hur många platser som Mölle med sin våg finns det i sverige? Svaret är noll.
Ni är unika, gå inte mist om den gåvan utan ta vara på eran position som Skånes pärla för både
surfare och för alla medborgare som njuter av vind, vågor och salt.
Som förstår värdet av det som naturen skapar och delar med sig av, till oss lyckligt lottade.

Mvh Kasper Kewenter

(Stockholm, 2021-04-04)

#4030

Vågor ska surfas på och njutas av utan inblandning av betong och min son är en surfare som älskar havet.

(Stockholm, 2021-04-04)

#4046

Låt vågorna komma...

(Nynäshamn, 2021-04-05)

#4047

Självklarhet!!

(Järna, 2021-04-05)

#4048

Jag vill bevara en bra surfspot

(Göteborg, 2021-04-05)

#4052

Jag føler ni begår en fejl, Jeg kommer fra Danmark och har surf stället 5 gang nu, och tror at Mölle mister liv i byen om ni fjerne livet for surfer.

(København, 2021-04-05)

#4057

För att det är en fantastisk natur upplevelse att surfa. Att få använda sin kraft tsm med naturens kraft är en av det finaste upplevelserna naturen ger oss. En aktivitet som inte förstör klimatet eller naturen eller djurlivet. Alla har rätt till att nyttja naturen.

(Malmö, 2021-04-05)

#4062

Jag älskar att surfa och planerar att åka till Mölle i sommar just på grund av möjligheten till surf!!!!!!

(Göteborg, 2021-04-05)

#4074

Som naturvän och surfare låter det som att detta beslut inte är rätt förberett och grundat.

(Stockholm, 2021-04-06)

#4076

Då mölle är en av dem få platser i Sverige som man kan surfa på.

(Malmö, 2021-04-06)

#4077

Det är helt fel

(Johanneshov, 2021-04-06)

#4085

Jag anser självklart att det är viktigt att vi värnar om ett av dom få surfställen i Sverige som ofta levererar surfbara vågor.
Mvh / Janne Ekstedt,
Grundare av Svenska Surfingförbundet.

(Spånga, 2021-04-06)

#4087

Bevara vågorna! Finns många andra ställen att bygga på.

(Gran Canaria, 2021-04-06)

#4089

Det är helt galet att vi fortsätter att förstöra naturen för våra egna nöjens skull. Speciellt när det går lika bra att lägga en eventuell badbrygga någon annanstans

(Fårö, 2021-04-06)

#4091

.

(Phuket, 2021-04-06)

#4105

Der findes allerede ikke mange gode surf spots i scandinavien. Det er sådan en skam hvis det skulle ødelægges på grund af noget beton. Stop!

(Berlin, 2021-04-06)

#4109

Bevara möllevågen. En av Sveriges bästa våg!

(Göteborg, 2021-04-07)

#4126

Let people go surfing!
Bryggor finns redan många.

(Lund, 2021-04-08)

#4130

Alt for ofte tar vi mennesker oss til rette i naturen og bygger opp noe vi mener at mange skal nyte godt av. Men det ender ofte aldri slik planen var selv om intensjonen kanskje for noen synes god. Selv om jeg selv aldri har surfet Mølle eller mest sannsynlig aldri kommer til og gjøre det, ser jeg med gru på disse planene som nå er i gang hos dere i nabolandet. Jeg vil tro at denne vågbryteren kun er ment for at seilbåtadelen skal ha smult farvann når de går inn og ut av havna, men vet de konsekvensene det evt kan få? Min far er fra Peru og i Lima har de mange forskjellige konstruksjoner for og stagge havet og bryte bølger. Men majoriteten av disse blir spist opp av naturen over tid, og forverrer erosjon og lignende problemer. Jeg synes denne avgjørelsen om å bygge virker lite gjennomtenk, og mistenker at det er færre mennesker som ønsker denne vågbryteren en de som ikke ønsker den. Bevar Mølle, bevar et sted som generasjoner på generasjoner kommer til og ha glede av. Både surfere og ikke surfere. Tenk på alle de som bare kommer for og se på denne bølgen bryte. Du trenger ikke være surfer for og ha glede av og hvile øynene på brytene bølger. Betong har vi nok av. Ikke la en ignorant kommuneledelse ødelegge for de surferne og andre lokale svensker som elsker dette stedet. Ikke la dem ødlegge for dem som skal nyte stedet i årtier som kommer.

(Tønsberg, 2021-04-09)

#4132

Det är så få ställen som är surfbara och som nämnts det är fin gemenskap, surfare är dessutom oftast miljömedvetna och bidrar till en hållbar livsstil.

(Vellinge, 2021-04-09)

#4137

Det är en våg som är väldigt viktig att bevara.

(Göteborg, 2021-04-09)

#4141

Förstöra en av Sveriges enda bra surfvågor? De växer inte på träd!

(Göteborg, 2021-04-10)

#4142

You can stick your ******* plans right up your arse! *everybody sing together*

(Howick, 2021-04-10)

#4150

Rubbat att förstöra naturliga idrottsmöjligheter med mänskliga byggnationer. Låt naturen forma människornas aktiviteter istället för tvärtom :-).

(Llddeköpinge, 2021-04-10)

#4151

Rädda vågen! ✌🏻

(Zurich, 2021-04-10)

#4153

Helt onödig ytterligare exploatering av Mölle! Vad säger vattendomstolen?

(Ängelholm, 2021-04-11)

#4169

Naturen bör bevaras. Det kryllar inte av platser var man kan utöva en av de mest naturnära och meditativa aktiviteterna.

(Stockholm, 2021-04-13)

#4179

Vågbrytning förstör friluftsliv

(Göteborg, 2021-04-15)

#4181

Jag skriver på eftersom surf är en essentiell del av Mölle. Det drar folk, stimulerar verksamheter, och bidrar till välmående. Surfare har genom sin livsstil och intrrrsse dessutom incitament för att ta hand om hav och natur, vilket de också ofta gör. Alla vinner på all Mölle är surfbart! Det finns så få platser i Sverige att vi måste värna om dem.

(Lund, 2021-04-15)

#4191

This is a blatant disrespect to both humans, animals and sea life. There will be no benefit and only loss.

Very against this.

(Alingsas, 2021-04-21)

#4192

Surf spots in nordic latitudes are not common, especially with kinds like Mölle. Nature and natural beauty are something we should not destroy with concrete!

(Helsinki, 2021-04-21)

#4194

Klart ni måste ta hand om värna den helt unika naturen och vågen i Mölle!

(Stockholm, 2021-04-24)

#4197

Det finns endast en våg som Mölle i hela Sverige men en brygga kan byggas/pir på andra mer anpassade platser i närheten. Byggs bryggan/piren på annan plats kan alla som vill sam-existera i området och därför är det en optimal lösning, INTE den som kommunen nu forcerar fram. Ta vara på naturtillgångarna, de är färre än ni tror.

(Västerås, 2021-04-28)

#4198

Det finns få platser i Sverige för surfare. Ar skamligt att inte ta hänsyn till detta.

(Skogås, 2021-04-29)