Rädda Kvarnens dagliga verksamhet och Hundrasteg hunddagis

Hjälp oss förhindra att daglig verksamhet och hunddagis läggs ner! Huddinge kommun har meddelat att kontraktet för verksamhetens lokal upphör efter 2026. I och med att ingen annan lokal finns tillgänglig i dagsläget riskerar verskamheten att läggas ner. Verksamheten är viktigt och fyller ett tydligt syfte för alla som deltar i dagliga aktiviteter vilka är 

  • Personer med lindrig till måttlig intellektuell funktionsnedsättning, och/eller diagnoser inom autismspektrat.

Hunddagiset fyller även viktig funktion för alla hundägare som varje dag lämnar hundar i trygga händer under sin arbetsdag. 

Det är inget fel på lokalen, verksamheten har även en fantastisk gård så verksamheten kan fortsätta som vanligt. Verksamheten riskerar att läggas ner endast pga kommunens lokastrategs beslut. 

 

Skriv på denna namninsamling

Genom att skriva på godkänner jag att Johan Lindegren kan se all information jag lämnar i detta formulär.

Vi offentliggör inte din e-postadress på nätet.

Vi offentliggör inte din e-postadress på nätet.

Jag godkänner att informationen som jag anger på det här formuläret behandlas i följande syften:




Betald annonsering

Vi kommer att visa annons för den här namninsamlingen för 3000 människor.

Läs mer...