Över 1000kr i månaden - då ska SL fungera!
Vi som skriver under denna namninsamling anser att kvaliteten i Stockholms kollektivtrafik inte motsvarar kostnaden för ett SL-kort.
Under lång tid har resenärer drabbats av återkommande förseningar, inställda avgångar, signalfel, fordonsfel, vagnbrist och omfattande banarbeten som påverkar möjligheten att resa på ett tillförlitligt sätt. Problemen har förekommit på flera trafikslag, bland annat tunnelbanan och Tvärbanan.
Vi har förståelse för att tekniska problem och underhåll ibland är nödvändiga. Däremot är det inte rimligt att resenärer gång på gång möts av störningar samtidigt som priset för månadskortet fortsätter att vara högt.
Vi kräver att Region Stockholm och SL:
• Prioriterar åtgärder som minskar återkommande störningar.
• Säkerställer tillräcklig fordonskapacitet och bättre underhåll.
• Förbättrar punktligheten och tillförlitligheten i trafiken.
• Redovisar vilka konkreta åtgärder som vidtas för att förbättra resenärernas vardag.
Stockholms resenärer förtjänar en kollektivtrafik som fungerar – och som motsvarar det pris vi betalar.
Kontakta författaren