Namninsamling om höjd studietakt för personer som har daglig verksamhet enligt LSS

I nuläget tillåter Bromma stadsdel att man får studera på en 20% studietakt och fortfarande få ha kvar sin insats daglig verksamhet enligt LSS.

Den lägsta möjliga studietakten för ett ämne eller enstaka kurs på Komvux är på en 25% studietakt.
För att kunna få behålla sin sjukpenning eller sjukpenning i särskilda fall behöver studier upptar minst 25% för att man ska kunna ansöka om rehabiliteringsersättning för det, annars förlorar man sin sjukpenning eller sin sjukpenning i särskilda fall.

Man kan inte gå på ekonomiskt bistånd vid studier. Man kan inte ta CSN-lån om studierna inte är på en 50% studietakt.

Detta gör det i praktiken omöjligt att studera i samband med sin dagliga verksamhet med en tillåten studietakt på 20% oavsett vilken form av ekonomisk vinkel man ser det ur.

 

Det går emot både

  • Stockholms stads nuvarande ”Program för tillgänglighet och delaktighet för personer med funktionsnedsättning”, då med riktlinjen maximalt 20% studietakt i samband med daglig verksamhet, inte tillgängliggör studier, meningsfull sysselsättning eller möjligheten att utvecklas på jämlika villkor som andra. Det står okså där att en del utav Stockholm stads arbete är att undanröja hinder i tillgängligheten för personer med funktionsnedsättning.
  • Stockholms stads ”riktlinjer för handläggning utav LSS-ärenden” där det står uttryckligen att studera någon enstaka kurs, några timmar i veckan, ska vara möjligt för personer som går på daglig verksamhet utan att förlora den insatsen.
  • Socialstyrelsen kunskaps-stöd ”att utveckla den dagliga verksamheten” där det står att förutsättningen för att kunna kombination studier med daglig verksamhet är att det inte är på mer än halvtid, samt där betonas även vikten utav att kunna få samma möjligheter att utvecklas som andra genom att just kunna kombinera studier med daglig verksamhet.

 

För att undvika den så kallade  ”inlåsningseffekten” utav daglig verksamhet, gäller det att se till hela individen, och för det behöver vi med funktionsnedsättning kunna få studera med reala möjligheter -inte fiktiva - med det stöd och den hjälp som våra dagliga verksamheter kan ge under studiernas gång, då många dagliga verksamheter har inrikting på att hjälpa en med studier och/eller praktikplats.

Detta ökar våra chanser att kunna klara av studierna.

I nuläget går det inte ens att testa på att läsa ett enstaka ämne eller kurs på komvux för att kunna se om studier skulle vara en möjlig väg till arbete för en person med funktionsnedsättning som bor i Bromma.

En studietakt på

  • 20% är 8 timmar i veckan.
  • 25% är 10 timmar i veckan.

Mitt medborgarförslag är således att man ska kunna få studera 2 timmar mer på en veckas tid än vad de nuvarande riktlinjerna Bromma säger ska vara möjligt i samband med insatsen daglig verksamhet, då nuvarande riktlinje gör det rent praktiskt omöjligt.

Medborgarförslaget behandlas av stadsdelsförvaltningen nu, och jag skulle vilja kunna inkomma med en namninsamling till nämnden innan de fattar beslut i frågan vilket i nuläget ser ut att vara den 4 juni kl. 18:30 i Alviks kulturhus.

Alla som vill och orkar är varmt välkomna att sitta med mig då och lämna över namninsamlingen tillsammans!

-----------

Mer ingående: 

För att tydliggöra: just nu anser Bromma att behovet av meningsfull sysselsättning uppfylls om en person studerar 10 timmar i veckan, och man får då inte längre gå kvar på sin dagliga verksamhet.

Det anses då helt rimligt att man ska vara hemmasittande de övriga 30 timmarna under veckans gång, plus dygnets övriga timmar, utan den sociala kontakt eller hjälp med vardagliga rutiner som ens dagliga verksamhet kan ge. Detta kan inte vara främjande eller utvecklande för någons psykiska eller fysiska välbefinnande, vilket vi alla såg tydligt under Covid exempelvis.

Vissa av oss kanske inte ens kan studera 10 timmar i veckan utan stöd från vår dagliga verksamhet. Men just nu kan vi inte ens få testa om det är möjligt att studera, med eller utan stöd från vår dagliga verksamhet på sikt, då komvux inte har en lägre studietakt ön 25%.

Riktlinjen med 20% studietakt i samband med daglig verksamhet enligt LSS kanske låter bra på papper, men gör det i praktiken omöjligt om man vill studera på komvux för att kunna ta sig vidare ut i arbete (eller för att träna på studieteknik så man skulle klara av en högre studietakt senare) ifall man är en person med funktionsnedsättning som har ett behov av daglig verksamhet för att få vardagen och livet att fungera, då det inte går att studera med en mindre studietakt än 25% på komvux.

Ytterligare ett administrativt hinder som finns handlar om att efter Försäkringskassan för några år sedan ändrade riktlinjerna för sjukersättning fick många med funktionsnedsättning sjukpenning istället.

För den som har sjukpenning eller sjukpenning i särskilda fall är enda sättet att studera att göra det som en del av sin rehabilitering,ex. en yrkesutbildning eller förbereddande utbildning inför yrkesutbildning. Då kan man ansöka om rehabiliteringsersättning för den del som studierna är. Men för att det ska beviljas krävs att rehabiliteringsåtgärden upptar minst 25% utav ens tid. Har man sjukpenning i särskilda fall som många av oss med funktionsnedsättning har, så ska ens normala arbetstid räknas från ett heltidsarbete.

Varvid rehabiliteringsåtgärden måste upptar minst 10 timmar utav ens tid för att man ska kunna få rehabilitersersättning (dvs 25%).

Om man väljer att studera utan att det är beviljat som en rehabiliteringsåtgärd så går man minste om både sin sjukpenning eller sin sjukpenning i särskilda fall, och då förlorar man även sitt Boendetillägg. Likväl den SGI man än hade blir nollad.

Förlorar man sin sjukpenning eller sjukpenning i särskilda fall, hamnar man på ekonomiskt bistånd och förlorar man sin rätt till sjukpenning i särskilda fall är det inte säkert att man kan få tillbaka det senare. Man förlorar sin rätt till Boendetillägg. Blir man SGI-nollad förlorar man sin sjukpenning och kan inte få tillbaka den.

Riktlinjerna för ekonomiskt bistånd är att det inte bör beviljas för personer som studerar, då man anser att dem personerna ska kunna finansiera sina studier med CSN.

Då minimum studietakten för att kunna ansöka om CSN är 50%, är den vägen inte möjlig för ekonomiskt trygghet med en tillåten studietakt på 20%

Så möjligheten att studera i samband med det stöd rättighetslagstiftningen LSS säger vi ska kunna få som ex. En daglig verksamhet, är inte i praktiken möjligt ur en ekonomisk aspekt utifrån riktlinjerna för ekonomiskt bistånd eller utifrån riktlinjerna för CSN.

Detta skapar en omöjlig situation om man inte kan få öka studietakten till 25%, då har man möjlighet att ansöka om rehabiliteringserästtning från försäkringskassan för den tid studierna upptar.

Med att det var totalt 290 personer förra året som blev beviljade rehabiliteringsersättning för studier, och bara en handfull som inte var anvisade studier utav arbetsförmedlingen utav de 290 personerna, är det tyvärr en mycket svår ekonomiskt hjälp att kunna få i denna situation.

Men det är i alla fall en liten möjlighet.

 

Det som skulle ge oss den bästa ekonomiska tryggheten för att kunna testa studier med hjälp utav ens dagliga verksamhet, är egentligen en studietakt på 50%. Då kan vi ansöka om CSN och vi har kvar vårat SGI- skydd, och med det skyddar rätten till sjukpenning och sjukpenning i särskilda fall för framtiden ifall man inte skulle klara av studierna. Vi skyddar även vår rätt till Boendetillägget och med det säkrar vår möjlighet att kunna bo kvar där vi gör.

Att detta inte skulle vara möjligt för alla typer av studier är förståeligt. Men för yrkesutbildningningar eller förberedande studier inför en yrkesutbildning så skulle det ligga helt i linje med Stockholm stads ”Program för tillgänglighet och delaktighet för personer med funktionsnedsättning” likväl socialstyrelsens rekommendation i deras kunskapsstöd ”att utveckla den dagliga verksamheten” där de skriver att det bör vara möjligt att kombinera studier med daglig verksamhet så länge förutsättningen är att det inte är mer än halvtid. Är det en yrkesutbildning eller förberedande studier inför en yrkesutbildning går det okså i linje med rehabiliteringsförordningen som tar upp vilka typer av studier man kan få rehabiliteringsersättning för.

Det skulle ge oss de bästa möjliga förutsättningarna för att kunna studera oss ut till arbetsmarknaden och med det undvika den så kallade inlåsningseffekten av daglig verksamhet, som egentligen är en ekonomisk inlåsning utav de olika riktlinjerna de olika myndigheterna har gällande ersättning, studier och daglig verksamhet.

Men medborgarförslaget jag skrev var att få öka till 25% från 20% då jag tänkte att det skulle vara mest möjligt att få igenom. Om någon vill skriva ett eget medborgarförslag med en högre studietakt hjälper jag gärna till om det vills eller behövs!

Skriv på denna namninsamling

Genom att skriva på godkänner jag att Lovisa Ståhl kan se all information jag lämnar i detta formulär.

Vi offentliggör inte din e-postadress på nätet.

Vi offentliggör inte din e-postadress på nätet.

Jag godkänner att informationen som jag anger på det här formuläret behandlas i följande syften:
Jag ger Lovisa Ståhl tillåtelse att överlämna den information som jag lämnar på detta formulär till följande parter:




Betald annonsering

Skrivunder.com kommer att marknadsföra denna namninsamling till 3000 personer.

Läs mer...