Förverkliga en fast förbindelse till Föglö
Namninsamling för oss som vill ha en tunnel till föglö
En fast förbindelse är det bästa alternativer istället för nytt tonage var 10-15 år. Vi vet vad vi har idag men vi ven inte vad vi har för haverier, bränslepris osv om några dagar/månader/år.
En tunnel skulle underlätta restiden för största delen av ålands skärgård samt att föglöborna skulle få tillgång till fasta åland dygnet runt.
Tunneln skulle kunna ersätta 2 stycken fartyg (som bekostas av våra skattemedel) och ge en lägre driftkostnad i längden
Tunnel skulle göra en mindre inverkan på miljön.
Restmassorna från tunnel kan tas till nytta.
Fördelarna är oändlaga men har en sak gemensam våra skattemedel slutar inte som sotande avgaser på våra skärgårdsfärjor om en tunnel blir verklighet.
Meddelande från administratören av denna webbplatsVi har stängt denna namninsamling och tagit bort undertecknarnas personuppgifter.Europeiska unionens allmänna dataskyddsförordning (GDPR) kräver ett legitimt skäl för att lagra personlig information och att informationen lagras så kort tid som möjligt. 210 |
| Logga in för att bestyra med din namninsamling. |
Är man tyst får man inte till någon förändring.
Skaparen av denna namninsamling stod för sin sak och agerade. Kommer du att göra detsamma?
Andra namninsamlingar som kanske intresserar dig
Vi tillhandahåller ett kostnadsfritt webbhotell för online petitioner. Starta en professionell online petition genom att använda vår kraftfulla service. Våra petitioner omnämns i media varje dag, så att skapa en petition är ett jättebra sätt att påkalla både allmänhetens och beslutsfattares uppmärksamhet.