Läkemedelsverkets rätt att förbjuda örter som använts för hälsan?
- Namninsamling
- Uppdateringar 1
- Underskrifter 16 326
- Diskussion
- Statistik
- Behandling av personuppgifter
Quoted post
Gäst |
#132014-03-20 07:47Anser detta svar vara motsägelsefullt. Låt mig ta ett exempel: Burk A innehåller inget annat än torkade nässlor, etiketen på burken säger inget annat än "torkade nässlor" och säljs i en hälsokostbutik. Enligt läkemedelsverkets svar så borde denna burk vara tillåten att säljas, eftersom själva växten inte förbjuds. Sedan har vi Burk B, som har precis samma innehåll som Burk A, alltså endast torkade nässlor, men har texten "kosttillskott" på sig. Om jag förstått det rätt kan Burk B komma att förbjudas för att läkemedelsverket kan bedöma att det är ett läkemedel p.g.a. att det står "kosttillskott" på burken, trotts att den har exakt samma innehåll som Burk A. Till sist har vi Burk C. Denna burk är exakt samma burk som Burk A, alltså har endast texten "torkade nässlor" på sig, men säljs i en livsmedelsbutik, som ett livsmedel, för att typ göra nässelsoppa på. Men, jag citerar direkt, "En produkt som innehåller en medicinalväxt kan däremot förbjudas att säljas som livsmedel om Läkemedelsverket bedömer att produkten är ett läkemedel", vilket innebär att även Burk C kan komma att förbjudas. Så endast Burk A går fri? Eller den säljs ju i en hälsokostbutik så då kan den relateras till ett kosttillskott och därmed förbjudas. Så under vilka omständigheter ska en växt/ört säljas för att bli tillåten? Enligt läkemedelsverkets sätt att resonera kan nästan alla örter och kryddor som säljs i en vanlig livsmedelsaffär komma att förbjudas, då många av dem har medicinska egenskaper. De som har tagit del av den senaste forskningen vet att man inte längre kan dela upp något som antingen "livsmedel" eller "läkemedel", då allt man stoppar i sig har en påverkan på hälsan, i en antingen positiv eller negativ aspekt. |
Svar
Tant Brun |
#32 Re:2014-03-20 13:17:34Jisses så bra du reder ut det hela! Tror inte läkemedelsverket inser att de kommer att behöva förbjuda gurkmeja, ingefära, vitlök mm, mm, mm, mm, eftersom de kan användas som läkemedel! Maten är ju det som håller oss friska eller gör oss sjuka, drar man konsekvenserna väldigt långt blir det enbart tillåtet sälja "föda" som inte är nyttig för oss- eftersom annan föda gör som friskare! Tala om idioti! |
Värna Public Service opartiskhet
Bevara Eftersnack – en unik röst i det svenskspråkiga medielandskapet i Finland.
Protest mot felaktiga nätverksavgifter!!
Vi kräver att alla mejeri och köttprodukter bovaermärks!
STOPPA GRUVAN I NUNASVAARA/STOP THE MINE IN NUNASVAARA
Föräldraupproret för nikotinfria barn
Stoppa nedläggning av Bosgårdsskolan och Fässbergsskolans mellanstadium, Mölndal
Skärp er SF bio. Bojkotta Spermageddon.
Rädda Vargen-Stoppa vargslakten!
Nej tack till skolplikt från tre års ålder!
Sollefteå Sjukhus ska vara kvar
Nej till betalparkering i Blackeberg!
Protest mot stängning av vårdcentralen
Rädda liv, hjälp ALS-sjuka att få använda nytt läkemedel.
Stoppa Stockholms stads planer på att dumpa 200 000 kbm förorenade massor i Kanholmsfjärden!
Finns det något du skulle vilja förändra?
Är man tyst får man inte till någon förändring. Skaparen av denna namninsamling stod för sin sak och agerade. Kommer du att göra detsamma? Bilda opinion genom att starta en namninsamling.
Starta en egen namninsamlingAndra namninsamlingar som kanske intresserar dig
Stoppa deportationen av Gabriel, det är bråttom!
356 Skapad: 2025-08-25
Rädda Furulundsskolan Lillhärdal
222 Skapad: 2025-08-30
Värna Public Service opartiskhet
11198 Skapad: 2025-08-12
Hindra Falu Konstgrafiska Verkstads nedläggning!
178 Skapad: 2025-08-30
Stäng missbruksboendet i Hjorthagen
2261 Skapad: 2025-08-14
Stoppa nedläggningen av förskolor i Sundsvalls kommun hösten 2026
382 Skapad: 2025-08-22
Två linnen räcker inte – ge barn med korsett en rimlig vardag
142 Skapad: 2025-08-29
Stoppa Stockholms stads planer på att dumpa 200 000 kbm förorenade massor i Kanholmsfjärden!
5159 Skapad: 2025-07-19
Dumpen Kräver lagändring för skydd av våra barn
87061 Skapad: 2022-02-13
Vi kräver ändrad skolkost i Kumla kommun
108 Skapad: 2025-09-02
Rädda Myrberget!
365 Skapad: 2025-08-21
Rädda Lindvalls kaffe i Uppsala
562 Skapad: 2025-08-20
Låt Reza stanna – Sverige behöver hans kompetens!
320 Skapad: 2025-08-26
Rädda Kråksången Kafe! Tyvärr avslog domstolen Kafe Kråksångens överklagan. Så nu behöver vi ett stöd hjälp oss genom att skriva under.
94 Skapad: 2025-08-30
Bevara koloniområdet vid Gudö å.
571 Skapad: 2025-06-23
Skriv under – bygg framtidens Sprallen!
1011 Skapad: 2024-07-25
LÅT GHOLAM STANNA!
2290 Skapad: 2025-07-06
Stoppa hyreshöjningarna på Sörse!!!
63 Skapad: 2025-09-02
Rusta upp Långesands lekplats!
63 Skapad: 2025-08-30
Bygg Läggesta skolan nu!
425 Skapad: 2025-08-20