Stoppa nedläggningen av Överturingens skola!
Quoted post
Peter Larsson Ljusdal |
#54 Re: Re: Re: Re:2013-10-25 10:11#53: Jörgen Hansson - Re: Re: Re: Men nu är det väl ändå såhär att denna skola har varit i farozonen i många många år. och den har ju fått vara kvar på övertid redan, så det är ju inget nytt påfund. Tillslut måste man ta tjuren vid hornen och säga stopp, och det är det kommunen nu har gjort. ni har ju som sagt haft flera år att hitta alternativa lösningar. vill bara inflika att det är bra att ni protesterar, men har följt denna debatt som sagt i flera år, tyvärr så är det så att ören och kronor är viktiga i dagens samhälle, och med dagens regering som säljer ut sverige och det blir mindre skatteintäkter så blir resultaten så här. tyvärr.. |
Svar
Jörgen Hansson |
#56 Re: Re: Re: Re: Re:2013-10-25 11:18:51#54: Peter Larsson Ljusdal - Re: Re: Re: Re: Hej igen, Peter! Ja, skolan har varit i farozonen förut och då började de som bor där (Nej, jag bor inte i Överturingen, men har mina rötter där) att dra i trådar för att få dit riktigt bredband. Tidigare fick man förlita sig på Net1 eller Telia (med hastigheter på upp till 2Gbit om det var riktigt snabbt någon dag) vilket inte är ett riktigt bredband, för att kunna bedriva distansutbildningar. En av de största skälen till detta var för att försöka rädda skolan, genom att testa om man kan ha videokonferensutrustning där. Det absolut sista gällande projektet: Fiber till Överturingen (och Haverö) är på väg att bli klart, om det inte blivit det, i skrivandets stund. Förutsättningarna för att kunna köra utbildning på distans har i min åsikt inte funnits förrens nu, vilket gör att man inte heller kan ta beslut på hur mycket det kostar eller vilka effekter det har, om man inte ger det ett par månader, ett halvår eller ett år, att få utvärdera och se om det är till fördel för elever som finns långt från större orter. Att projektera, att man drar ut bredband till en landsbygd, som man sen dödar, genom att lägga ner möjligheten att bo på landsbygd (vilket för mig är det mest grundläggande: Skola, Affär, Bensinstation), är för mig ett mysterium. Naturligtvis måste man åtminstonde ge det en chans, när man investerat på att få bredband till byn! Det är min åsikt. Själv bor jag i Sundsvall och inser vansinnet i detta. Egentligen kan jag ju också bara säga: Lägg ner! Men det vägrar jag göra. Jag upplever att jag fått minst lika gedigen utbildning (om inte bättre), för att jag fick chansen att gå i en liten skola, där vi elever, blev uppmärksammade av vår lärare, vilket kan vara svårt att hålla efter i klasser med 25-30 elever. INGEN av de lärare jag har träffat under mina levnadsår, går att jämföra med den lärare jag hade i Överturingen. Om alla hade möjligheten att ha en sådan lärare, skulle detta landet ligga först, när det gäller utbildning. Jag vill passa på att hylla ALLA Haveröbor som sett till att bredbandet kommer till byn och jag skulle skämmas ögonen ur mig på mänsklighetens vägnar om man i samma skede som man slår på bredbandet, sparkar undan fötterna för er som kämpat i alla dessa år. Jag beundrar er kampvilja och er uthållighet! Önskar att jag hade 1% av det ni visat upp! /Jörgen |
Värna Public Service opartiskhet
Bevara Eftersnack – en unik röst i det svenskspråkiga medielandskapet i Finland.
Nej tack till skolplikt från tre års ålder!
Stoppa nedläggning av Bosgårdsskolan och Fässbergsskolans mellanstadium, Mölndal
Skärp er SF bio. Bojkotta Spermageddon.
Rädda liv, hjälp ALS-sjuka att få använda nytt läkemedel.
Stoppa Stockholms stads planer på att dumpa 200 000 kbm förorenade massor i Kanholmsfjärden!
Sollefteå Sjukhus ska vara kvar
Nej till betalparkering i Blackeberg!
Protest mot felaktiga nätverksavgifter!!
Vi kräver att alla mejeri och köttprodukter bovaermärks!
STOPPA GRUVAN I NUNASVAARA/STOP THE MINE IN NUNASVAARA
Föräldraupproret för nikotinfria barn
Protest mot stängning av vårdcentralen
Finns det något du skulle vilja förändra?
Är man tyst får man inte till någon förändring. Skaparen av denna namninsamling stod för sin sak och agerade. Kommer du att göra detsamma? Bilda opinion genom att starta en namninsamling.
Starta en egen namninsamlingAndra namninsamlingar som kanske intresserar dig
Rädda Unga Vuxna i Lund
672 Skapad: 2025-09-12
Stöd för fader Georges och den maronitiska missionen i södra Sverige
422 Skapad: 2025-09-14
LÅT GJULFIDAN MED FAM.STANNA I SVERIGE
67 Skapad: 2025-09-16
Bevara Barkarby och Skälby som ett grönt småhusområde!
177 Skapad: 2025-09-02
En skolgård på HUC som uppfyller barnens behov!!!
42 Skapad: 2025-09-16
Röst för Yusufs framtid i Sverige!
33 Skapad: 2025-09-15
Trygg skolväg och säkrare trafik i Lindholmen – agera nu!
93 Skapad: 2025-09-15
Stoppa Stockholms stads planer på att dumpa 200 000 kbm förorenade massor i Kanholmsfjärden!
5799 Skapad: 2025-07-19
Öka tryggheten och säkerheten i vårt bostadsområde i Tyresö
21 Skapad: 2025-09-16
Säg NEJ till flytt av de äldre på Sörbygården Brålanda.
18 Skapad: 2025-09-16
Stoppa nedmonteringen av fjärrvärmen i Övertorneå
142 Skapad: 2025-09-12
Dumpen Kräver lagändring för skydd av våra barn
87295 Skapad: 2022-02-13
Parkeringssituationen Täby Park
183 Skapad: 2025-03-18
Rädda SKÖNDAL! Här är protestlistan!
434 Skapad: 2024-09-16
Jag vädjar om hjälp - Låt min Ashkan stanna
572 Skapad: 2025-09-06
Meningen med att100% o deltidare ska arbeta lika många dagar!
7 Skapad: 2025-09-15
Hjälp Höörs BK att framföra sin oro
79 Skapad: 2025-09-12
🚨 Stoppa utvisningen av Caglayan! Ingenjör, småbarnspappa och make till en cancersjuk kvinna riskerar att skickas till Turkiet 23/9 – där han förföljs för sin kritik mot Erdoğan.
78 Skapad: 2025-09-12
Hindra Falu Konstgrafiska Verkstads nedläggning!
426 Skapad: 2025-08-30
Låt Reza stanna – Sverige behöver hans kompetens!
506 Skapad: 2025-08-26