Starta Oskarshamns Flygplats
- Namninsamling
- Uppdateringar 2
- Underskrifter 1 163
- Kommentarer
- Statistik
- Behandling av personuppgifter
PelleTomTom |
/ #52017-12-11 23:06Vad ända in i GLÖDHETA är det för politiker som sitter och styr i Oskarshamn ! Ska O-hamn bli en byhåla i framtiden ! GÖR RÄTT, GÖR OM ! Järnvägen är snart nedlagd inom 10 år. Bussarna kör snart inte in i denna snart byhåla. Gotlandsfärjans vara eller icke vara kvar är snart flyttad till Västervik. Snart försvinner Scania också framöver. Batterifabriken tröttnar snart. Kärnkraftverket är ju redan på gång att avvecklas. Fartygstrafiken går ju inte att bara leva på. Den kommer att minska i så fall också när de andra flyttar från staden. Vad finns sedan kvar i byhålan ? Joo, de trötta politikerna som kliar varandras ryggar, så att dom kan sitta kvar på sina skyddade positioner i staden. VAD BLIR DET SEDAN ? INGENTING ! GÖR RÄTT, GÖR OM ! Satsa inför framtiden ! Låt staden få växa och visa att här finns det alltid möjligheter som gagnar invånarna, företagen, turisterna. Skapa ny tillväxt för staden. Stadens politiker måste ut och träffa folket och företagen för att sätta igång en skaparverkstad. Det är annars dags att byta ut ALLA politikerna i staden. Miljöaspekterna och ekonomi är stora ledord idag. Man kan inte stirra sig blind på det ena för att tro på att det andra ska bli bättre. Vad det gäller miljön av flygets utsläpp till luft, så händer det mycket framöver. Dels med vilken typ av bränslen samt mindre utsläpp till luft. Dels också att flygmotorerna blir mer energieffektivare. Man ser också att det blir inte dyrare att flyga, vilket gör att folk vill flyga hellre än att sitta i en bil, buss eller på ett tåg. Det tar längre tid med hjulburet fordon på vägen. Eller på tågen som aldrig lyckas komma i tid. Hade inte staden Oskarshamn haft Scania och Batterifabriken och de kvarvarande industrierna samt några tjänsteföretag av olika slag. Då hade O-hamn varit en byhåla för länge sedan. Oskarshamns idag politiker, GÖR RÄTT, TÄNK OM, GÖR OM ! |
|
Bevara Eftersnack – en unik röst i det svenskspråkiga medielandskapet i Finland.
Sollefteå Sjukhus ska vara kvar
Protest mot felaktiga nätverksavgifter!!
Föräldraupproret för nikotinfria barn
Skärp er SF bio. Bojkotta Spermageddon.
Rädda Vargen-Stoppa vargslakten!
Protest mot stängning av vårdcentralen
Rädda liv, hjälp ALS-sjuka att få använda nytt läkemedel.
Rädda Gröndalsskolan från rivning!
Vi kräver att alla mejeri och köttprodukter bovaermärks!
Varför utvisa Mostafa???
För Stefan Carlens som chef
Finns det något du skulle vilja förändra?
Är man tyst får man inte till någon förändring. Skaparen av denna namninsamling stod för sin sak och agerade. Kommer du att göra detsamma? Bilda opinion genom att starta en namninsamling.
Starta en egen namninsamlingAndra namninsamlingar som kanske intresserar dig
Stoppa nedläggning av Bosgårdsskolan och Fässbergsskolans mellanstadium, Mölndal
549 Skapad: 2025-07-01
Rädda Attendo hemtjänst i Säffle
324 Skapad: 2025-07-02
Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön! Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi!
281 Skapad: 2025-06-26
Stoppa utvisningen av Turay Gömleksizoglu – han har gjort allt rätt
117 Skapad: 2025-06-30
Stoppa förslaget om obligatorisk förskola från tre års ålder - värna om valfriheten!
7047 Skapad: 2025-05-07
Förbjud falsk honung och rädda vår natur.
94 Skapad: 2025-07-01
Stoppa kommunens planer att återta arrenderad mark på Skarholmen
1564 Skapad: 2025-05-22
Stoppa AR förbud och stoppa blyförbud
776 Skapad: 2025-04-30
Upprop för att ”Rädda Riksväg 62 i norra Klarälvdalen”
592 Skapad: 2025-06-18
Stoppa moskébyggen i Stockholms län
3861 Skapad: 2025-01-06
Upprop för att stoppa nedläggningen av Ransbysågen.
344 Skapad: 2025-06-24
Prioritera GC-vägen längs bygdeväg 30 i Lemland – skriv under för trafiksäkerhet och miljö!
198 Skapad: 2025-06-22
Stäng inte Beroendemottagningen!
231 Skapad: 2025-04-01
Dumpen Kräver lagändring för skydd av våra barn
85218 Skapad: 2022-02-13
Nej till ett internationellt avtal med WHO.
336 Skapad: 2024-01-26
Namninsamling för att stoppa vindkraft på Annsjöberget och Långsberget
561 Skapad: 2025-05-23
Avkriminalisera digitalt sexarbete nu
29 Skapad: 2025-07-02
Såga inte av den kulturgren som vi alla sitter på i Svenskfinland
1460 Skapad: 2025-06-16
Vi kräver att familjerätten fråntas sina uppdrag med omedelbar verkan innan fler barn dör
1936 Skapad: 2023-10-16
Navelpiercing till Antonia
24 Skapad: 2025-07-05