Som de flesta vet vid det här laget så har restaurang- & nattklubbsverksamheten på Miss Sara fått sättas på paus pga indraget alkoholtillstånd som utfärdades i Maj månad i år.
Detta har såklart överklagats, den drabbade parten har ytttrat sig dels offentligt men framför allt lämnat in sitt yttrande till ansvarig myndighet. Men dock helt utan svar. Helt tyst från kommun & myndigheter. Detta sätter enorma käppar i hjulen för verksamheten, för ägarna Sara Eriksson & Lars Lindblom med familj, för personalen, för alla gäster & för alla som på något sätt drabbas.
Det är en enormt prekär situation där allting bara är som en dimma, vad kommer att hända? Ska man säga upp personal & be de söka nya jobb? Ska man själv som ägare börja se över alternativ? Vad händer med restaurangen & nattklubben? Det är så många frågetecken men så få svar. Det är inte bara de drabbade som ställer sig dessa frågor, utan i princip alla man träffar på stan.
Kommunen pratar om att man vill ha en växande stad, en levande stad. Man försöker att locka hem hemvändare, vill få folk att stanna kvar, vill utveckla staden till det positiva. Varför sätter man då käppar i hjulen för en verksamhet som varit en del av denna utveckling i snart 8 år? Sara Eriksson & Lars Lindblom har under 8 års tid bedrivit en mycket uppskattad verksamhet på Storgatan 32 i Hudiksvall i form av restaurangen Miss Sara. Man har sedan November 2023 bedrivit en enormt uppskattad & numera väletablerad nattklubbsverksamhet i form av Club Miss Sara. Hudiksvallsborna hade skrikit efter någonstans att kunna gå ut och dansa & ha kul på efter pandemin när det enda som fanns i staden var krogar & barer/restauranger. Club Miss Sara har efter det varit stället man går på när man vill gå ut och "klubba". Det enda stället, om man ska vara tydlig. Man har anordnat flertalet event som t.ex En kväll för de drabbade i branden på Stormyra sommaren 2025, julbord för företag att boka in sig på, flera uppskattade kvällar för "de lite äldre" att gå ut och få uppleva nostalgin i att gå ut och dansa, tagit in uppskattade artister som kommit och spelat, haft öppet i princip varje helg året om sedan öppningen. Detta samtidigt som Sara Eriksson & Lars Lindblom haft igång den huvudsakliga verksamheten Miss Sara, man har öppnat en verksamhet i form av M2 Skalet i Vemdalen, man bedriver kanske stans mest uppskattade sommarpärla i form av Möljens Café & Grill samt anordnat en tvådagars festival på Möljen i form av "Möljenfestivalen" för att fira 10 år på Möljen. Öppnat upp & välkomnat för studenternas firanden som t.ex "100-dagars" etc. Uppskattade hemvändarfester i samband med Juldagen där man kan träffa vänner från förr.
Allt detta för staden, för invånarna, för kommunen, för gästerna, för personalen. Helt enkelt för att man tycker om servicen & att bidra till människors vardag. Och som tack för det får man... vadå undrar ni? Totalt motstånd från kommun & myndigheter. Stopp. Nej. Stäng. Det känns inte riktigt rätt, iallafall inte för mig.
Verksamheten har under en tid stött på motstånd eller snarare "punkter" att förbättra från myndigheter, utan att gå in på för mycket detaljer. Man har mött detta med full samarbetsvillighet för att såklart lösa situationen. Detta handlar i synnerhet om synpunkter på berusningsgrad på besökare av nattklubben & andra påstådda störningar.
Detta TROTS att alkoholmyndigheten/inspektionen inte gett några anmärkningar alls, utan snarare tvärtom. Allt har varit OK.
Det är bara ren tur att Sara & Lars haft Möljens Café & Grills verksamhet att luta sig mot i denna stund, kunnat ta med sig personal ner dit och fortsätta bedriva verksamhet. Vad hade annars hänt? Ett 20-tal personer hade stått utan arbete och vad hade hänt då? När kommer svar och klarhet från ansvariga? Ska man börja planera inför hösten & vintern? Hur blir det för personalen? Vad gör man när Möljen inte längre kan ha öppet? När frågorna är många ekar svaren tomt. Helt tomt. Inte ett ord har man fått höra från ansvariga myndigheter. Det är helt enkelt för dåligt för att vilja vara en seriös aktör med vision om en levande stad och mån om framtiden.
Min uppfattning är att ansvariga myndigheter INTE vill ha en nattklubb i staden, varför? Det kan bara de svara på. För min känsla är att stor majoritet av de som går ut idag vill det. Man vill kunna gå ut och dansa och ha kul med sina vänner. Det är betydligt bättre att ungdomarna har någonstans att vara än tvärtom, ha de samlade än utspridda, i en kontrollerad miljö än icke-kontrollerad, kontrollerad alkoholförsäljning än all annan skit som kan förekomma på hemmafester och liknande. Min åsikt är att om man sprider ut folket blir stöket värre, det blir inte bra. Tänk på staden, tänk på er "vision" om en levande växande stad. Vill ni behålla de yngre & få hem utflyttade så bör ni tänka på vad som faktiskt är uppskattat och fungerar här i stan.
För att avsluta detta och komma till min poäng så är tanken med denna namninsamling att visa för ansvariga myndigheter att verksamheten ni borde arbeta MED och inte emot är något som Hudiksvall faktiskt vill ha kvar. Något som bör bevaras. Något som faktiskt är uppskattat. Något som faktiskt fungerar när andra nattklubbar i Sverige går på knäna. En etablerad restaurangverksamhet som fungerat i 8 års tid när andra restauranger fått bomma igen. En av få konstanter i Hudiksvalls stad. Varför är det så? Jo, just för att det är enormt uppskattat. Känslan är att verksamheten blivit enormt orättvist behandlad. Detta är alltså den enda (första?) verksamhet, iallafall på väldigt länge, som fått alkoholtillståndet indraget i Hudiksvall. Vad är det som skiljer sig åt här i jämförelse med tidigare nattklubbsverksamheter i stan eller nuvarande andra aktörers nattliv? Jag kan faktiskt inte svara på det, för jag vet helt ärligt inte, jag ser inte skillnaden. Min upplevelse är att det är BETYDLIGT lugnare idag än vad det var för låt säga 10-15 år sedan på krogarna. Ta inte ifrån staden & ungdomarna detta!
Jag hoppas att ni har överseende med denna långa text, men kom då också ihåg att detta är LÅNGT ifrån all fakta som finns. Det hade kunnat skrivits en bibel om denna situation som väldigt få faktiskt vet hela historien kring. Skriv under om ni också vill Bevara Miss Saras verksamhet i form av Restaurang & Nattklubb.