Aktivitetspark i Mesta - Mejseln 1
Jag funderar på om vi tillsammans skulle kunna göra något riktigt bra av ödetomten Mejseln i Mesta.
Istället för att låta ytan fortsätta stå oanvänd skulle den kanske kunna utvecklas till en aktivitetsyta för barn, ungdomar och familjer – exempelvis med pumptrack, skatepark, hinderbana eller andra enkla mötesplatser.
Jag har börjat läsa på om området och gått igenom tidigare markundersökningar av länsstyrelsen. Min första tanke var att markförhållandena skulle vara ett stort hinder, men det verkar främst handla om vissa lokala områden med föroreningar snarare än hela ytan. Samtidigt finns luftledningar över området, vilket kan göra traditionell bebyggelse mer komplicerad.
Det fick mig att tänka att just en aktivitetsyta kanske skulle passa extra bra här – något som berikar området, skapar rörelse och mötesplatser och samtidigt använder en plats som idag inte nyttjas.
En stor fördel är också att en pumptrack eller hinderbana är flexibel och kan monteras bort i framtiden om området senare ska användas till något annat.
Tanken är att undersöka möjligheten tillsammans med markägaren Finja Betong, kommunen, föreningar, företag och kanske söka externa bidrag.
Men innan vi går vidare och kontaktar markägaren så vore det ju bra om vi är fler som skriver under på detta önskemål:
👍 Skulle du vilja se något sådant här i området?
✍️ Skriv gärna under på att du vill stötta initiativet.
Ju fler vi är som tycker att området kan utvecklas,desto större möjlighet att få frågan att lyfta.
