Stoppa utvisningen av 2 åriga Nelia från Umeå
Det är helt galet att lilla Nelia 2 år född i Umeå ska utvisas till Kongo. Det helt ensam utan sina föräldrar, syskon eller andra släktingar i sin närhet.
Beslutet är att hon kommer att utvisas till Kongo, ett land där hon inte har någon som helst trygghet. Ingen familj eller släkt. Ingenting.
Idag bor Nelia tillsammans med sin mamma, pappa och syskon i umeå och hon går på Svensk förskola.
Hon är två år, alltså bara ett barn. Ändå ska hon utvisas. Det är fruktansvärt. Familjen är förkrossad och de vet inte längre vad de ska göra. De har försökt med allt.
Så snälla alla ni beslutsfattare tänk om en gång till och låt lilla Nelia få stanna kvar i den trygghet som hon har här i Umeå.
För vilket liv kommer hon att få till det land hon utvisas till? Inte ett tryggt och värdigt iallafall.
Om du som jag Pia tycker det här beslutet är mer än vansinnigt så skriv under. Dela gärna detta med fler i din omgivning. Genom att skriva under bidrar du till att din röst blir hörd.
Förhoppningsvis kan det leda till en förändring i beslutet.
Tack!
Information om vad barnkonventionen säger finns att läsa i nedanstående länk
https://barnkonventionen.se/barnkonventionen/
Pia Forslund Kontakta namninsamlingens skapare