Ingen gata genom Rosenlundsparken!
Stadsbyggnadsborgarrådet Regina Kevius (m) har tänkt om!
Gäst#2 Apr 02, 2014, 14:17
Bra jobbat!
/A
Gäst#3 Apr 02, 2014, 15:21
Härligt! Nu blir sonen glad och även vi föräldrar!
Detta är nämligen den säkraste och närmaste vägen till och från skolan. Tydligen tyckte även SL att gatan var onödig. Kanske därav det avgörande beslutet. Vi kämpar vidare utifall att...//Robert
Detta är nämligen den säkraste och närmaste vägen till och från skolan. Tydligen tyckte även SL att gatan var onödig. Kanske därav det avgörande beslutet. Vi kämpar vidare utifall att...//Robert
Gäst#4 Apr 02, 2014, 16:19
Dettta gäller nog bara tills valet är klart sedan e d full fart på Galenskaperna igen
Lennart Håman
Magnus Ladulåsgatan
Gäst#5 Apr 02, 2014, 19:04
Snart inte ett träd kvar på Söder!
Gäst#6 Apr 03, 2014, 07:44
Hoppas verkligen att politikerna ändrar sin uppfattning. Det är lätt att sitta på sitt kontor och fatta beslut när man inte kommer drabbas. Jag bor på Åsögatan 67 och störs redan av trafiken på Rosenlundsgatan. På helgerna skränas det dygnet runt. Mellanrummet/gågatan är livligt trafikerad av gående o cyklister idag, hur blir det då med en bussfil och som kommer nyttjas av alla andra, såvida att man bygger höga rampar, som gör det omöjligt för övriga bilar men lastbilar kan använda sig av den gatan. En ramp innebär att bussen saktar in och då kommer man få höra deras inbromsningar och gasande när de ska åka. Blir det en busshållplats i närheten så kommer den också höras. I huset mittemot har vi ett socialhus. Det väsnas, skriks, och blottare finns och det är jobbigt nog att inte kunna sitta i sitt kök pga blottaren. Sedan så är det näst intill omöjligt redan i dag att sitta på sin balkong, då de i huset mittemot finns, trafiken från rosenlundsgatan och på helgerna hörs musiken från krogarna. SÅ JAG VILL INTE HA EN BUSSGATA UTANFÖR MIN LÄGENHET: Alla mina fönster vetter ut mot gågatan. Mvh Terttu
Gäst#7 Apr 03, 2014, 07:54
Jag uppskattar ert engagemang och kan lugnt och trygg vara ute på Rosenlundsparken med mina barn.
Saeed Mehranrad
Saeed Mehranrad
Gäst#8 Apr 03, 2014, 15:25
Mycket bra jobbat!
Mycket bra jobbat och verkligen bra att det inte blir någon gata. Inte än i alla fall. Jag befarar att detta kommer bli ett nytt ärende framöver.
/Boende vid Rosnlundsparken.
/Boende vid Rosnlundsparken.
Gäst#9 Apr 03, 2014, 18:43
går det att få reda på om planeringsarbetet är avblåst ?
Håkan Vilhelmsson#10 Apr 04, 2014, 05:30
Re:
Du kan ta kontakt med Monika Rudenska på Stadsbyggnadskontoret och prata med henne. Hon är korrekt och trevlig. tel. 08-508 27 300 (vx)
[email protected] Ange ärendets diarienummer Rosenlundsparken DNR 2011-01691
Pröva gärna också att kontakta Stadsbyggnads- och idrottsborgarrådet Regina Kevius. [email protected]
tel.08 508 29 005
Regina Kevius finns även på Facebook https://www.facebook.com/pages/Regina-Kevius/97354628968
Gäst#11 Apr 04, 2014, 11:51
HURRA FÖR ROSENLUNDSPARKEN OCH HURRA FÖR SLUSSEN!!!
Moderaterna börjar förstå kraften i människors missnöje! Den kraften går inte att manipulera med vackra bilder och ord hur länge som helst.
Annika Trägårdh
Moderaterna börjar förstå kraften i människors missnöje! Den kraften går inte att manipulera med vackra bilder och ord hur länge som helst.
Annika Trägårdh
Gäst#12 Jun 20, 2014, 11:49
Vi håller tummarna att det är bestämt så, nu och efter valet! Sheryhan Benzon
Mvh
Jan Ohlin