Nu är det väl dags att byta Reinfeldt och company
Kontakta namninsamlingens skapare
Under vår blå himmel !
Den blå himlen är inte längre så blå. Den blir smolkigt grå.Borgarna lyckades få folket att tro på en framtid där de roffar åt sig av skattemedel, ett samhälle som stoppar pengar in i privatiseringens underbara värld, pengar som inte kommer åter, in i vår välfärd, dessa pengar blir till fin villa, solresor och andra kapitalvaror, placeras utomlands osv. Borgarna skriker att skolan måste bli bättre 1 Ja kanske det, men att piska och dona förändrar inget, det blir värre, barn till de som har det sämre ställt får tuff uppväxt, föräldrar som tappar ork, som har ångest orkar inte med sin vardag, kanske tror borgarna att de mår bra ? för de har ju sagt att fattiga jagar bäst.Jag har sorg, jag saknar det folk och det land Sverige har varit, för det var ändå bättre ! Ett land som slutar bry sig om varandra, blir kallt och grått...Jag vill ha värmen åter, en klar blå himmel och känna samhörighet,även om jag råkar vara fattig. Det är inte pengarna, det är humanismen, solidariteten och friheten jag saknar.
Den får vi inte av att behandlas som brottslingar för vi råkade bli arbetslösa eller sjuka ! Vi behöver ta tillbaka all pengar som idag går in i den privata kapitalismen, så vi kan hjälpa varandra och skapa jobb, som förbättrar vårt liv och leverne.
AB Sverige till salu?
Många fråga sig hur kan arbetslösheten vara så stor.
Låt oss vrida klockan tillbaka till 1976. Då hade Sverige en arbetslöshet som var under 3%. Vi hade en stor offentlig sektor där de kunde få arbete som annars tvingats stå utanför arbetsmarknaden.
Borgligheten kallade det för den ofantliga sektorn.
Idag ser ni själv med facit i hand vad vi har fått för samhälle. Mer och billigare prylar, utförsäljning av flera gemensamma tillgångar. Politikerna sålde ut bla. ut energibolagen, trafikbolagen. Listan kan göras nästan oändlig.
Vad har vi fått? Vi som jobbar har fått "jobbskatteavdrag", men alla andra då?
Är det så vi vill ha det?
Jag har ingen del av denna Usaisering av Sverige. Detta vart ett helt annat Sverige som jag föddes och växte upp i.
Jag relaterar till Ernst Vigfors tal: "Har vi råd att arbeta?"
Per-Albin Hansson gick i bräschen för detta uttryck som från början kommer från de gamla grekerna. "Från var och en efter förmåga. Åt var och en efter behov."
Jag har ingen superkur, men på många områden vill jag vrida klocka tillbaka.
Jag vill ha en politik som tar ansvar utifrån medmänsklig värdegrund.
Den nuvarande politiken gynnar ingen på sikt,alla kan bli sjuka och på våra äldre dar vill vi ha en värdig vård.
| This discussion has been closed. |